Inšpiroval sa Šatanom? Legendárny gólman Hašek kandiduje na predsedu hokejového zväzu

Dominik HašekDominik Hašek Zdroj: TASR/AP

PRAHA - Legendárny brankár Dominik Hašek bude kandidovať na predsedu hokejového zväzu, povedal serveru iDNES.cz. Olympijského víťaza z Nagana nominovala krajská organizácia pardubického hokeja. Nástupca súčasného šéfa českého hokeja Tomáša Kráľa sa bude voliť 18. júna.

"Cítim, že je správny čas. Mojím cieľom je celkovo zlepšiť stav českého hokeja, hlavne v mládeži. Verím, že moja osobnosť a program mu môže pomôcť," povedal Hašek serveru iDNES.cz. Okrem olympijského zlata z Nagana má v zbierke aj dve víťazstvá Stanley Cupu a množstvo individuálnych ocenení z NHL. Od roku 2014 je členom hokejovej Siene slávy v Toronte.

Kráľ je na čele hokejového zväzu od roku 2008. Odchod z funkcie oznámil vlani v septembri po zverejnení informácií, že za minulého režimu spolupracoval s vojenskou kontrarozviedkou ŠtB.

"S Tomášom máme množstvo odlišných názorov, svoju aktivitu ale vôbec nehodlám viazať na jeho osobu. Už pred desiatimi rokmi sa ma niektorí ľudia pýtali, či nechcem kandidovať. S vďakou som odmietol. Teraz nastala vhodnejšia doba. Rád by som hokeju niečo dal a vylepšil ho," vyhlásil Hašek, ktorý sa po konci aktívnej kariéry venoval podnikaniu. V súčasnej dobe tiež vedie návrhovú komisiu Siene slávy českého hokeja.

Päťdesiatsedemročný rodák z Pardubíc sa stal hlavnou oporou národného tímu na olympijských hrách v roku 1998 v Nagane, kde česká reprezentácia získala historické zlato. O osem rokov neskôr vybojoval pod piatimi kruhmi aj bronz v Turíne.

V rokoch 2002 a 2008 sa stal Hašek s Detroitom víťazom Stanleyho pohára. V NHL bol dvakrát vyhlásený za najužitočnejšieho hráča a šesťkrát získal Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára. V domácej súťaži vyhral trikrát majstrovský titul.

Pred ôsmimi rokmi bol bývalý hráč Pardubíc, Chicaga, Buffala a Ottawy uvedený ako prvý Čech do hokejovej Siene slávy v Toronte. O rok neskôr vstúpil aj do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Je tiež víťazom domácej ankety Hokejista storočia.

Viac o téme: Dominik Hašek
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy