Prezidentka udelila Matejovi Tóthovi štátne vyznamenanie: Takéto ocenenie je za celú kariéru

Chodec Matej Tóth počas tlačovej besedy SAZ (Slovenského atletického zväzu)Chodec Matej Tóth počas tlačovej besedy SAZ (Slovenského atletického zväzu) Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA - Šport prináša hlavne pozitívne emócie a tie ľudia dnes potrebujú. Olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov Matej Tóth to povedal po tom, ako mu prezidentka SR Zuzana Čaputová v nedeľu (8. 5.) udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti športu.

"Veľmi ma to potešilo. Zlatá olympijská medaila bola úžasná v tom danom okamihu, bolo to niečo emotívne, krásne. Ale takéto ocenenie je za celú kariéru," vyhlásil Tóth. Ako ďalej uviedol, ešte viac si uvedomil, že s dvojkrížom na hrudi počas chodeckých pretekov reprezentoval celé Slovensko.

Šport má podľa jeho slov veľký význam. "Zvlášť pri takýchto náročných obdobiach, aké máme za sebou. Šport prináša hlavne pozitívne emócie a tie ľudia dnes potrebujú. Teším sa, že som k tomu mohol malou troškou počas svojej kariéry prispieť aj ja," dodal.

O historicky prvé atletické zlato Slovenska na olympijských hrách sa zaslúžil v roku 2016 na olympiáde v Riu de Janeiro, kde vyhral chôdzu na 50 kilometrov. V roku 2020 sa stal siedmykrát víťazom ankety Atlét roka, pričom o rok neskôr ho uviedli do siene slávy slovenskej atletiky. V súčasnosti šéfuje Vojenskému športovému centru (VŠC) Dukla Banská Bystrica.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v nedeľu ocenila 25 osobností spoločenského, kultúrneho a športového života, z toho šesť in memoriam. Štátne vyznamenania udelila aj tento rok v náhradnom termíne. Ceremoniál sa uskutočnil v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Viac o téme: Matej Tóth
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy