Talentovaný brankár Šamorína začal pútať prvoligistov: Erika Gyurákovicsa prezývajú Mr. Zero

Erik GyurákovicsErik Gyurákovics Zdroj: Archív - Erik Gyurákovics

ŠAMORÍN - Vlani v lete posilnil druholigový tím ŠTK Šamorín 22-ročný brankár Erik Gyurákovics, ktorý sa narodil v Bratislave, avšak na mládežníckej úrovni reprezentoval Maďarsko, kde roky pôsobil v klube ETO Győr. Už v prvých stretnutiach presvedčil vedenie klubu o svojich schopnostiach a dnes sa už začali ozývať aj prvoligové kluby.

Erik, kde ste začínali s futbalom a spomínate si, koľko ste mali vtedy rokov?
Veľmi dobre si spomínam. s futbalom som začínal doma v maďarskej Ajke, keď som mal šesť rokov.

V doraste ste pôsobili v známom maďarskom klube ETO Győr. Ako si spomínate na účinkovanie v zeleno-bielom drese a vaše najkrajšie úspechy v spomínanom klube?

Keď som mal 11 rokov prestúpil som do klubu ETO Győr, kde som pôsobil desať rokov. Najkrajší moment? Keď som v sedemnástich rokoch debutoval za seniorov v tretej lige a postúpili sme do druhej najvyššej maďarskej súťaži. nehovoriac o tom, že ako osemnásťročný som odchytal v druhej lige dvadsať majstrovských zápasov

Trénovali vás v Győri aj veľké futbalové osobnosti?

Samozrejme, v Győri ma trénoval skúsený šéftréner brankárov, známy bývalý maďarský gólman Zsolt Sebők, ktorý pôsobil roky vo Videotone a neskôr aj na Cypre.

Vždy ste boli brankárom? A prečo ste sa rozhodli, že budete medzi troma žrďami?

Vždy. Keď som mal šesť rokov, hneď som začínal ako brankár.  Samozrejme, že som si to vyskúšal v začiatkoch aj v poli, ale lepšie som sa cítil v bránke.

Váš futbalový vzor - koho obdivujete?

Momentálne je môj brankársky favorit Brazílčan Ederson Moraes z klubu Manchester City, ktorý je podľa mňa top brankárom. v prvom rade je veľmi pokojný, výborne hrá nohami a vie zákrokmi podržať svoj tím.

Kto vám najviac pomohol v športovej kariére?

V Győri som mal viacero trénerov a určite som sa od každého z nich niečo naučil.

Pred rokom ste prišli na Slovensko a podpísali kontrakt s klubom STK Šamorín. Prečo ste sa rozhodli pre slovenský druholigový klub?

Potreboval som už zmenu. V Győrii som posledný rok nedostal veľa príležitostí a vedel som, že keď sa chcem posunúť vyššie, tak musím chytať pravidelne. Rozoberal som situáciu aj s agentmi v mojej agentúre AA Sports Management a zhodli sme sa, že dobre fungujúci klub v Šamoríne môže byť pre mňa dobrá príležitosť pre napredovanie.

Erik Gyurákovics Galéria fotiek (4) Zdroj: Archív - Erik Gyurákovics

Neľutujete teda príchodu do Šamorína? Našli ste dobré podmienky v tomto klube?

Nie, neľutujem príchodu do Šamorína. Našiel som tu profesionálnych a zanietených ľudí, veľmi dobré podmienky, aj vďaka spolupráci s klubom DAC. Výborné tréningové zázemie, kvalitná starostlivosť, vynovené šatne a množstvo ďalších vecí potrebných pre futbalistu.

Odchytali ste veľa zápasov s čistým kontom a už vás nazývajú Mr. Zero. Viete koľko ich bolo?
Viem presne, bez inkasovaného gólu ich bolo päť. Mám z toho veľkú radosť!

Čo je dôležité pre brankára, aby mal stopercentnú úspešnosť?

Dnes už musí byť brankár veľmi komplexný. Musí mať periférne videnie, organizovať si defenzívnu činnosť, byť stopercentne koncetrovaný, neustále v strehu a navyše hrať výborne aj oboma nohami. A hlavne nesmie stresovať, ale ukázať rozvahu aj v zložitých situáciách.

Posledné majstrovské zápasy si podal výborné výkony a ocitol si sa dokonca aj v zostave kola. Ba v týchto dňoch sa začali o teba zaujímať aj prvoligové kluby. Je to váš sen chytať najvyššiu slovenskú súťaž?

Je to príjemný pocit, že o moje služby prejavili ligisti, pretože je to sen každého futbalistu. Aj preto trénujem tvrdo a svedomito, aby som čím skôr naplnil tento môj sen a zakotvil v najvyššej súťaži. Chcem napredovať postupne krok po kroku - čiže najskôr sa dostať do prvej ligy a potom niekam do zahraničia.

A čo slovenská reprezentácia?

To je sen každého športovca. Teraz je to ešte ďaleko, ale prečo v budúcnosti nie. Urobím maximum, aby som si naplnil svoje futbalové sny.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Erik Gyurákovics ŠTK Šamorín
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy