VIDEO Rozprávkovú prvú tretinu vystriedali dve strašné! Česko napriek jasnej výhre nebude spokojné

Na snímke uprostred český útočník Michael Špaček oslavuje so spoluhráčmi gólNa snímke uprostred český útočník Michael Špaček oslavuje so spoluhráčmi gól Zdroj: TASR/AP/Heikki Saukkomaa

TAMPERE - Českí hokejisti vyhrali vo štvrtok v zápase B-skupiny na MS vo fínskom Tampere nad Lotyšskom 5:1. Rehabilitovali sa tak za utorkovú blamáž s Rakúskom (1:2 po rozstrele).

Po dvojbodovej prehre riešila česká striedačka rošády v zostave nie ani tak pre zlý výkon, ako skôr pre príchod hviezdy NHL Davida Pastrňáka. Napokon sa tréneri rozhodli rozbiť dovtedy vytŕčajúci prvý útok a hráča Bostonu dali na krídlo k centrovi Davidovi Krejčímu, s ktorým sú zohratí z predchádzajúcich sezón Bruins. V elitnej osi zostal kapitán Roman Červenka a tieto zmeny aj v prepojení na ďalšie formácie priniesli gólové tornádo už v prvej tretine. Na hlavnej štatistickej výslednici sa "Pasta" podieľal gólom a asistenciou.

Česi sa v piatom zápase predstavia v sobotu o 19.20 proti Nórom, Lotyši hrajú už v piatok v rovnakomm čase s Rakúskom.

B-skupina (Tampere):
Česko - Lotyšsko 5:1 (5:0, 0:0, 0:1)
Góly: 5. Zohorna (Hertl, Sklenička), 5. Červenka (Pastrňák, Krejčí), 7. Špaček (Flek), 17. Hertl (Zohorna, Blümel), 19. Pastrňák (Krejčí, Červenka) - 2. Kulda (Rih. Bukarts, Džerinš). Rozhodcovia: Lawrence (Kan.), MacFarlane (USA) - Kröyer (Dán.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5711 divákov.

Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Šimek, Sklenička, Jiříček, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Černoch, Smejkal - Stránsky, Špaček, Flek

Lotyšsko: Merzlikins - Jaks, Zile, Kulda, Rubinš, Čukste, Sotnieks, Bergmanis, Mamčics - Balcers, Abols, Keniňš - Dzierkals, Džerinš, Rih. Bukarts - Marenis, Batna, Rob. Bukarts - Krastenbergs, Smirnovs, Jelisejevs

"Pasta" prifrčal do diania na MS ako víchor, hneď v prvom striedaní dvakrát vypálil na bránku. V ďalších minútach pripravil niekoľko palebných pozícií svojim spoluhráčom, na čele s parádnym krosom na gólovú čepel Červenku, ktorý bodoval aj vo štvrtom vystúpení na šampionáte (druhý gól pri 6 asistenciách). V tom čase však už Česi viedli 1:0, lebo skvelé rozkorčuľovanie zápasu prvou formáciou inšpirovalo ostatné a druhá Hertlova zásluhou pohotového Zohornu otvorila skóre. Ďalšie góly prišli rýchlo a účet prvého dejstva efektne zavŕšil najvýraznejší hokejista zápasu po parádnej kombinácii, ktorá Červenkovi priniesla siedmu asistenciu na turnaji.  Po prestávke si český tím doprial 20-minútový oddychový čas, v tejto fáze si viac zachytal Vejmelka a Lotyši premárnili niekoľko šancí na skorigovanie stavu. Podarilo sa im to na začiatku tretej časti, ale novú dynamiku súboja to neprinieslo, Česi neplytvali silami a tak sa dohralo v menej plynulom tempe.

Hlasy aktérov (zdroj iihf.com):
David Pastrňák, útočník ČR: "Toto je náročný turnaj a nenájdeme tu ľahkého súpera. Chlapci v prvých dvoch zápsoch hrali dobre, ale získali len tri body. Potom im to nevyšlo proti kvalitnej defenzíve Rakúska. Dnes sme potrebovali do zápasu našliapnuť a naozaj sa nám podarila skvelá prvá tretina."

Arturs Kulda, obranca Lotyšska: "Česi tu majú skutočne silný tím. Výborne korčuľujú a vedia si podržať puk. V prvej tretine boli riadne nabehnutí a my sme s nimi nestačili."