VIDEO AS Rím porazil Turín a poistil si Európsku ligu: Môže výrazne pomôcť českému tímu

Na snímke hráč AS Rím Tammy Abraham oslavuje gól v zápase 38. kola talianskej Serie A vo futbale FC Turín - AS Rím v piatok 20. mája 2022Na snímke hráč AS Rím Tammy Abraham oslavuje gól v zápase 38. kola talianskej Serie A vo futbale FC Turín - AS Rím v piatok 20. mája 2022 Zdroj: TASR

TURÍN - Futbalisti AS Rím si v talianskej Sérii A zaistili vďaka piatkovému víťazstvu 3:0 nad FC Turín postup do Európskej ligy. Môžu tak pomôcť českému Slovácku k posunu z predkola Konferenčnej ligy do kvalifikácie druhej najkvalitnejšej pohárovej súťaže. UEFA zatiaľ prípadný presun víťaza českého pohára do predkola Európskej ligy nepotvrdila.

AS Rím nemôže po víťazstve nad Turínom skončiť v talianskej lige horšie ako na šiestom mieste, ktoré zaisťuje účasť v skupinovej fáze Európskej ligy. V predkole Európskej ligy už má od minulého týždňa isté miesto aj druhý účastník finále Konferenčnej ligy Feyenoord, ktorý skončil v holandskej lige tretí, a české Slovácko by sa tak mohlo posunúť. Zatiaľ má istú účasť v 3. predkole Konferenčnej ligy.

Prepočty vychádzajú z toho, ako Únia európskych futbalových asociácií postupovala v minulých rokoch. Víťaz domáceho pohára mal pôvodne štartovať v 2. predkole Európskej konferenčnej ligy, po vyradení ruských klubov kvôli vojne na Ukrajine sa ale posunul do 3. predkola a možno poskočí dokonca o súťaž vyššie.

AS Rím vykročil v Turíne za víťazstvom už v prvom polčase, keď sa po obrovských chybách domácej obrany dvakrát presadil Tammy Abraham. Anglický reprezentant najprv v 33. minúte po prihrávke od Lorenza Pellegriniho položil vďaka kľučke v pokutovom území českého obrancu Davida Zimu a presne zamieril k pravej žrdi. O desať minút neskôr si vybojoval penaltu, ktorú aj sám premenil, a gólový účet v prvej sezóne v drese AS uzavrel na 26-tich góloch. V lige skóroval sedemnásťkrát. Tretí gól pridal v úvode druhého polčasu taktiež z pokutového kopu Pellegrini.