VIDEO Mourinho s historicky prvou trofejou EKL: Finálovú drámu v Tirane rozhodol jediný gól

Oslavy hráčov rímskeho AS z triumfu v Európskej konferenčnej ligeOslavy hráčov rímskeho AS z triumfu v Európskej konferenčnej lige Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

TIRANA - Futbalisti AS Rím sa stali historicky prvými víťazmi Európskej konferenčnej ligy. V stredajšom finále zvíťazili nad Feyenoordom Rotterdam 1:0, pričom ich tréner Jose Mourinho získal už piatu trofej z európskych klubových súťaží v kariére. Triumf jeho tímu na Národnom štadióne v Tirane zariadil gólom v 32. minúte Nicolo Zaniolo.

Úvodná štvrťhodina bola v znamení taktického boja, ani jednému tímu sa nepodarilo dostať k streleckému pokusu. Rimanov postretla už v 17. minúte nepríjemnosť v podobe zranenia Mchitarjana, v stredovej formácii zaujal jeho miesto Oliveira. Feyenoord síce mal prevahu v držaní lopty, ale nebolo mu to nič platné, pretože ako prvý gólovo udrel jeho súper. V 32. minúte Manciniho krížny pas podbehol Trauner, loptu si spracoval na hrudi Zaniolo a zblízka prekonal brankára, ktorý sa mu ešte snažil zmenšiť strelecký uhol - 1:0. Hráči holandského tímu zostali dlžní svojej povesti, šestnástka súpera bola pre nich neprebádané územie. V 41. minúte sa Kökcü rozhodol vyskúšať šťastie strelou z diaľky, jeho pokus z 30 m nepríjemne "zaplával" a Rui Patricio skrotil loptu len s námahou. Defenzíva AS stála na pevných nohách a v závere prvého polčasu vyriešila niekoľko nepríjemných situácií.

Chris Smalling a Gyriel Galéria fotiek (26) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Hneď po zmene strán mohol vyrovnať Trauner, ale po signáli z rohu namieril iba do žrde a v pokračujúcej akcii Rui Patricio vychytal Tila. Hráči Feyenoordu vybehli zo šatne ako vymenení. Ďalšiu obrovskú príležitosť mal v 50. minúte Malacia, ktorého delovku z prvej Rui Patricio vyškriabal končekmi prstov na žrď. Vzápätí sa pokúšal preniknúť do šestnástky Dessers, ale ani on neuspel. Rimania aj s dávkou šťastia prežili tlak súpera bez ujmy a s pribúdajúcimi minútami sa im otváral väčší priestor na brejkové situácie. V 73. minúte brankár Feyenoordu podržal svoj tím, keď si poradil s pokusom striedajúceho Veretouta z hranice pokutového územia. Vyrovnať mohol Dessers, ale koncovku nezvládol. Na opačnej strane sa ocitol v dobrej príležitosti Pellegrini, Bijlowa však neprekonal. Feyenoord nenašiel recept na prekonanie Ruia Patricia ani v päťminútovom nadstavení a napokon prehral finále, v ktorom bol Rimanom prinajmenšom vyrovnaným súperom.

Rimania sa tešia z prvého titulu na európskej scéne. Pred 31 rokmi podľahli Interu Miláno vo finále niekdajšieho Pohára UEFA. Neúspešné finále zažili aj v bývalom EPM (predchodca Ligy majstrov), v sezóne 1983/1984 v ňom prehrali s FC Liverpool v rozstrele.

Aj po strede platí, že Mourinho vo finálových zápasoch európskych pohárov nenašiel premožiteľa. Predtým na lavičke FC Porto triumfoval v Pohári UEFA 2003 a Lige majstrov 2004, s Interom Miláno sa radoval v LM 2010 a Manchester United doviedol k víťazstvu v Európskej lige v roku 2017. V Tirane tak skompletizoval zbierku a má tituly zo všetkých v súčasnosti existujúcich pohárových súťaží v Európe.

José Mourinho a jeho Galéria fotiek (26) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

AS Rím - Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0)
Gól: 32. Zaniolo. ŽK: Pellegrini, Zalewski, Rui Patricio, Spinazzola - Trauner. Rozhodcovia: Kovács - Marinescu, Artene (Rum.), 21.000 divákov.

AS Rím: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibanez - Karsdorp (89. Vina), Mchitarjan (17. Oliveira), Cristante, Zalewski (67. Spinazzola) - Zaniolo (67. Veretout), Pellegrini - Abraham (89. Šomurodov)

Feyenoord: Bijlow - Geertruida, Trauner (74. Pedersen), Senesi, Malacia (88. Jahanbachš) - Til (59. Toornstra), Aursnes, Kökcü (88. Walemark) - Nelson (74. Linssen), Dessers, Sinisterra

Viac o téme: José Mourinho AS Rím Feyenoord Rotterdam