Azerbajdžan po zisku zlata čakajú oslavy: Veľký úspech pre krajinu, ľudí a pre našich hráčov

Radosť hráčov Azerbajdžanu po víťazstve v zápase štvrťfinále ME v malom futbale Slovensko – Azerbajdžan v KošiciachRadosť hráčov Azerbajdžanu po víťazstve v zápase štvrťfinále ME v malom futbale Slovensko – Azerbajdžan v Košiciach Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Reprezentanti Azerbajdžanu v malom futbale prekvapili najväčších favoritov a na 10. ME v Košiciach získali zlaté medaily.

Ich prvá medaila má najcennejší lesk a podľa jedného zo strojcov úspechu Samira Hamzajeva je úplne zaslúžená: "Je to veľký úspech pre našu krajinu, pre našich ľudí a pre našich hráčov," povedal po finálovom zápase.

Hráči Azerbajdžanu zdolali v sobotňajšom finále v košickej Steel aréne Rumunsko 1:0 gólom Sejmura Mammadova z nadstaveného času prvého polčasu. Rumuni, ktorí sú so 6 titulmi najúspešnejšia krajina v 12-ročnej histórii ME, stupňovali tlak, ale recept na najlepšieho brankára šampionátu Davuda Karimiho nenašli. "Som taký šťastný, že ani neviem, čo povedať. Myslím si, že sme si to úplne zaslúžili a teraz sme majstri Európy," uviedol Hamzajev.

Finalisti na seba narazili už v úvode šampionátu, po zápase základnej B-skupiny sa radovali Rumuni z víťazstva 2:0. Azerbajdžanci však následne zvíťazili v piatich zápasoch za sebou, inkasovali v nich dokopy iba tri góly a na ceste za zlatom zdolali vo štvrťfinále aj Slovensko. "Prvý zápas sme prehrali, pretože sme urobili nejaké chyby. Od začiatku zápasu sme prehrávali, nebolo to dobré. Ale vo finále sme si uvedomili, že môžeme byť lepší. Začali sme absolútne koncentrovaní a odovzdali sme na ihrisku všetko. Hrali sme na maximum. Teraz ideme oslavovať," poznamenal Hamzajev.

Azerbajdžan doteraz nezískal na ME žiadnu medailu a ani pred turnajom v Košiciach nepatril k favoritom. Napokon jeho hráči svoju úspešnú jazdu doviedli do zlatého konca, keď vo finále zdolali šesťnásobných majstrov sveta z Rumunska. Tí získali svoje tituly na prvých šiestich ME, potom sa však z prvenstiev postupne tešili hráči Kazachstanu, Ruska a v roku 2018 na Ukrajine triumfovali Česi.

Rumuni nevyužili možnosť vrátiť sa na európsky trón a rovnako ako pred štyrmi rokmi v Kyjeve proti Česku (1:4), aj tentoraz prehrali vo finále. "Je to pre nás ťažké, myslím si, že sme lepší ako Azerbajdžan. Ale jednoducho sme nedali gól. Futbal je o góloch. Súper mal málo šancí a skóroval. Je to ťažké, ale musíme to akceptovať, zostať s hlavou hore a skúsiť to znova na budúci rok," povedal kapitán rumunského tímu Mircea Popa.

Individuálne ocenenia:

Najlepší brankár: Davud Karimi (Azer.)
Najlepší stredopoliar: Mircea Cirpian Ungur (Rum.)
Najlepší strelec: Nikola Mijovič (Č. Hora - 5 gólov)
Najlepší hráč: Bachtijar Soltanov (Azer.)

Viac o téme: Azerbajdžan ME v malom futbale Samir Hamzajev
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy