Austrálčanom pred penaltami vyšiel ťah s náhradným brankárom: Nie som žiadny hrdina

Austrália zvládla rozstrel proti Peru a zahrá si v KatareAustrália zvládla rozstrel proti Peru a zahrá si v Katare Zdroj: SITA/AP/Hussein Sayed

AL RYYAH - Futbalisti Austrálie sa piatykrát za sebou predstavia na MS. V interkontinentálnej baráži v katarskom Al Rayyahu zdolali Peru 5:4 po jedenástkovom rozstrele, v riadnom hracom čase ani v predĺžení gól nepadol. V jeho závere poslal austrálsky tréner Graham Arnold na ihrisko náhradného brankára Andrewa Redmaynea, ktorý v šiestej sérii zneškodnil pokus Alexa Valeru.

"Nie som žiadny hrdina, iba som si splnil svoju úlohu a priložil ruku k dielu. Na postupe na svetový šampionát má zásluhu celý tím. Chalani 120 minút makali a dali do toho všetko," uviedol Redmayne pre akreditované médiá. Austrálčania po druhý raz uspeli v interkontinentálnej baráži so zástupcom Južnej Ameriky, v boji o MS 2006 v Nemecku vyradili Uruguaj. V Katare si v D-skupine postupne zahrajú s Francúzskom, Tuniskom a Dánskom.

Austrália zvládla rozstrel proti Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Hussein Sayed

Redmayne mal doposiaľ na konte iba dva reprezentačné štarty, napriek tomu mu dal Arnold pred rozstrelom dôveru. "Teší ma, že mi odvážny ťah vyšiel. Chceli sme trochu zneistiť súpera a nalomiť jeho mentálnu silu. Andrew je pri likvidovaní penált veľmi dobrý, čo potvrdil aj proti Peru. Som veľmi hrdý na moje mužstvo," neskrýval emócie kouč "Soccerros".

Vo vyrovnanom zápase videli diváci minimum vyložených šancí. Austrálčania hrozili najmä po centroch. Najväčšiu možnosť Peruáncov nevyužil striedajúci Edison Flores, ktorý v úvode druhej časti predĺženia opečiatkoval žrď. Juhoameričania tak nenadviazali na rok 2017, keď postúpili cez Nový Zéland na MS v Rusku. Interkontinentálna baráž sa vtedy hrala na dva zápasy.

"Je to obrovské sklamanie, prehra s Austráliou veľmi bolí. Na zápas prišlo 12.000 peruánskych fanúšikov. Chceli sme ich potešiť postupom, no nevyšlo to. Jedenástkový rozstrel je vždy lotéria. Manévre Redmaynea na bránkovej čiare nechcem nejako komentovať, rozhodcovia to tolerovali," uviedol kormidelník Peruáncov Ricardo Gareca.

Viac o téme: Peru Austrália MS 2022