Vůjtek po voľbe prezidenta dvíha varovný prst: Obávam sa, že narazia na problémy!

Bývalý tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír VůjtekBývalý tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek Zdroj: Profimedia

PRAHA - Nový šéf českého hokeja Alois Hadamczik potrebuje v novej úlohe podľa názorov osobností, ktoré oslovila ČTK, zo všetkého najviac naplniť predsavzatia o zjednotení celého hokejového hnutia. Ako ale zároveň všetci tušia, toľko omieľaná téma, ktoré mnohí spomínajú ako základný predpoklad pre ďalšie kroky, ktoré majú viesť k zlepšeniu výsledkov na medzinárodnej scéne, má svoje úskalia.

"Podľa mňa tá najťažšia úloha, ktorú pána Hadamczika čaká, je zjednotiť naozaj celý český hokej. Tak, aby dostal do hry celé športové dianie a využil napríklad aj skúsenosti skautov, agentov. 2000. Treba, aby dokázal hovoriť aj s médiami, pretože tie sú súčasťou toho diania. Cez médiá prehovárame k rodičom a treba, aby sa k nim dostalo, že šport nie je len negatívna vec, ale že má rad pozitív," uviedol bývalý brankár Milan Hnilička, v súčasnosti poradca generálneho sekretára Českého zväzu ľadového hokeja (ČSLH) a bývalý šéf Národnej športovej agentúry.

Pod Hadamczikom pôsobil v reprezentačnom drese. "Zažil som ho ako trénera, nie ako šéfa firmy, takže uvidíme, ako to bude vyzerať. Ale keď to prevediem z toho hokejového tímu - treba mať zohratú kabínu. Všetko sa potom môže vyvíjať úplne inak, keď všetci ťahajú za jeden povraz, ako keď sú nejaké samostatné skupinky a nezhody. Na to je potrebná spolupráca všetkých. To už je ale teraz na pánovi Hadamczikovi, ako sa mu to podarí," podotkol Hnilička.

Cesta zjednotenia existuje

Očakáva, že Hadamczik bude chcieť dostáť svojmu programu a bude v tomto ohľade neústupný, ako sľubuje. "Určite si myslím, že možno nájsť cestu, ako tunajší hokej zjednotiť, ale zároveň mu vládnuť pevnou rukou, ako vyhlásil," povedal Hnilička. "Tie dva roky ukážu, ako sa mu to podarí. Teraz sa potrebuje najskôr rozčúliť a zladiť sa s výkonným výborom ČSLH. Podobne ako všetci kandidáti plánuje ako ekonomický, tak aj personálny audit. Rozhodne je potrebné nastaviť súťaže tak, aby nám tu zase rástli konkurencieschopní hráči, to bude veľmi dôležité," dodal.

Český tréner Alois Hadamczik Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA

Hnilička zároveň verí, že so sobotňajšími voľbami už skončilo pranie špinavej bielizne na verejnosti. Dobre vie, ako veľmi vzájomné osočovanie a podobné slovné prestrelky hokeju škodia. "Bol to boj, boli tam debaty, niekedy až veľa politické. Bol som z toho sklamaný. Navyše si myslím, že to si Tomáš Král ako predchádzajúci prezident zväzu nezaslúžil. Skôr sme sa mali porozprávať s výhľadom dopredu, čo je pred nami. Verím, že s tým včerajškom už je to preč a budeme sa zaoberať budúcnosťou," povedal Hnilička.

Hadamczik, ktorého súpermi v boji o prezidentský post boli Otakar Černý, Dominik Hašek, Bedřich Ščerban a Jiří Šlégr, bol favoritom voľby pre bývalého kouča Vladimíra Vůjtka staršieho. Úspešný a uznávaný tréner viedol v minulosti rovnako ako Hadamczik aj národný tím.

Obávam sa, že narazia na problémy v rade klubov

"Je otázkou budúcnosti, ako sa podarí Lojzovi jeho predsavzatie naplniť. Uvidíme, ako rázne do toho zasiahne a či sa to za tie dva roky podarí zmeniť. Má svoj program, ktorý bude chcieť naplniť, ale je otázka, aké zložité to bude. Nie je jednoduché zmeniť súťaže a ich nastavenie v priebehu jedného či dvoch rokov. A obávam sa, že narazia na problémy v rade klubov," vyhlásil Vůjtek.

Hadamczikov predchodca na pozícii prvého muža ČSLH Tomáš Kráľ skonštatoval, že hokejové prostredie je veľmi široké a rôznorodé. "Od najmenších amatérskych klubov po vrcholový profesionálny hokej. A úlohou zväzu je, aby reprezentoval všetky jeho zložky, aj keď ich záujmy sú logicky často rozdielne. Myslím si preto, že jednota nemôže byť nikdy stopercentná. V každom prípade budem rád, keď sa k nej nový prezident zväzu dokáže čo najviac priblížiť," povedal Král.

Viac o téme: Milan Hnilička Vladimír Vůjtek Česko Alois Hadamczik
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy