Lyžiarsky svet je pobúrený: Škandalózna voľba prezidenta! Jediný kandidát a možnosť iba "áno"

Johan Eliasch sa stal novým prezidentom Medzinárodnej lyžiarskej federácieJohan Eliasch sa stal novým prezidentom Medzinárodnej lyžiarskej federácie Zdroj: TASR/AP/Jean-Christophe Bott/Keystone

LAUSANNE - Štyri národné lyžiarske zväzy sa obrátia kvôli májovej voľbe predsedu Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS na športový arbitrážny súd CAS. Podľa informácií agentúry DPA chcú žalobou napadnúť zvolenie Johana Eliascha zástupcovia nemeckého, rakúskeho, švajčiarskeho a chorvátskeho zväzu.

Šesťdesiatročný Švéd, ktorý viedol FIS od minuloročného odstúpenia vážne chorého Giana Franca Kaspera, bol na kongrese v Miláne jediným kandidátom a v tajnom hlasovaní získal mandát na štyri roky. Jeho odporcovia sa ale sťažujú okrem iného na to, že nebola možnosť odovzdať hlasovací lístok s voľbou "nie".

"Voľby, v ktorej delegáti majú len jednu možnosť, ako odovzdať platný hlas, konkrétne hlasovať 'áno', nezodpovedajú nášmu chápaniu zákona a sú iba fraškou," uviedol člen predstavenstva nemeckého zväzu Stefan Schwarzbach v čase kongresu pre televíziu ARD. "Podľa názoru našich právnych expertov tiež nie je takýto prístup v súlade so švajčiarskym asociačným právom," dodal. Zástupcovia nemeckého zväzu a niektorých ďalších sa preto voľby nezúčastnili.

Eliasch vyvolal od nástupu do funkcie opakovane kritiku niektorými návrhmi. S pochopením sa nestretol plán na usporiadanie pretekov v Dubaji, skrátenie obrovského slalomu len na jedno kolo či snaha predávať práva na Svetové poháre v alpských disciplínach centrálne. Marketingové práva doteraz držali národné zväzy krajín, v ktorých sa preteky konajú.

Reakcia vedenia FIS

Májová voľba predsedu Medzinárodnej lyžiarskej federácie, v ktorej uspel Švéd Johan Eliasch, bola podľa vedenia FIS v poriadku. Obvinenia, kvôli ktorým sa rozhodli voľbu napadnúť štyri národné zväzy na športovom arbitrážnom súde CAS, označili zástupcovia FIS za úplne nepodložené.

"FIS je presvedčená, že kongres postupoval v prísnom súlade so stanovami federácie a švajčiarskym právom, čo potvrdili aj právni poradcovia FIS," uviedla lyžiarska federácia vo vyhlásení.

Viac o téme: FIS Johan Eliasch
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy