Zvažoval, či nezoberie zbraň do ruky: Jeho otec bojuje na fronte, on získal medailu

Ukrajinský plavec Mychajlo RomančukUkrajinský plavec Mychajlo Romančuk Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

BUDAPEŠŤ - Ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk venoval utorkovú bronzovú medailu z pretekov na 800 metrov na majstrovstvách sveta Ukrajine, kde na východnom fronte bojuje aj jeho otec.

Sám zvažoval, či nevezme zbraň do ruky, ale nakoniec sa k armáde nepripojil. Namiesto toho podporuje svoju vlasť tým, čo vie najlepšie. Zázemie našiel v Nemecku, kde trénuje s dlhoročným rivalom Florianom Wellbrockom.

"Dúfam, že táto medaila pre Ukrajinu veľa znamená. Prežívame ťažké časy a ukázal som svetu a všetkým Ukrajincom, že budeme bojovať až do konca," povedal po pretekoch. Radosť z úspechu mu kalili myšlienky na rodinu v rodnej krajine. "Môj otec bojuje vo vojne, na východe. Každé ráno mi píše, či je v poriadku," prezradil. Hovoriť s otcom ale nemôže, pretože nie je k dispozícii internetové spojenie. "Rusi všetko zničili," povedal Romančuk.

Ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Dvojnásobný olympský medailista z Tokia chcel po napadnutí Ukrajiny najskôr tiež narukovať, aby so zbraňou v ruke bránil svoju vlasť, ale po diskusii s rodinou a manželkou svoj postoj prehodnotil. "Rozhodli sme sa, že so zbraňou nemôžem nič dosiahnuť. Vďaka svojim výsledkom v plávaní môžem svetu rozprávať, aká situácia na Ukrajine je," zveril sa dvadsaťpäťročný krauliar. 

Myšlienkami vo vojne

Prijal preto ponuku nemeckého plavca Wellbrocka, ktorý ho pozval na spoločnú prípravu do Magdeburgu. "Bolo to ťažké. Predovšetkým myšlienkami som bol stále vo vojne. Spal som iba tri alebo štyri hodiny, pretože som stále čítal správy," priznal. Túžili po zlate a striebre, ale nakoniec im spoločný tréning priniesol striebro a bronz. Skvelým finišom ich porazil Američan Bobby Finke.

Romančuk sa na šampionáte v Budapešti chystá ešte pretekať na 1500 metrov v bazéne a na päť a desať kilometrov v diaľkovom plávaní na jazere Lupa.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: MS v plávaní Mychajlo Romančuk
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy