Vojna si vyberá vysokú daň: Ukrajinský šport počíta obrovské škody

Ukrajinskí fanúšikovia držia ukrajinskú vlajku s preškrtnutou zbraňou a nápisom Ukrajinskí fanúšikovia držia ukrajinskú vlajku s preškrtnutou zbraňou a nápisom "Stop vojne" Zdroj: TASR/Andrew Milligan/PA via AP

KYJEV - Mladí futbalisti v Charkove oplakávajú smrť svojho trénera, ktorého minulý týždeň zabil ruský granát pri incidente, ktorý upozorňuje na vysokú daň, ktorú si vyberá vojna vo všetkých častiach ukrajinskej spoločnosti - vrátane športu. Ukrajina je dlhodobo hrdá na svoje úspechy v gymnastike, boxe, futbale a ďalších športoch, teraz však počíta, aké škody pôsobí vojna, ktorá trvá už päť mesiacov, na jej športovej infraštruktúre aj športovcoh, píše agentúra Reuters.

"Strašne to bolí, je to akoby som stratil otca," zdôveril sa futbalista Danil Kaskov, ktorý sa zúčastnil na zápase usporiadanom na počesť Andrija Doroševa. Ten zahynul 27. júna, keď do obývacej štvrte druhého najväčšieho ukrajinského mesta dopadli granáty. "Dúfam, že na nás zhora dohliada, že na nás môže byť hrdý. Tento turnaj je poctou jemu, všetky trofeje sú na jeho pamiatku. Všetko je pre neho," dodal Kaskov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v Kyjeve rokoval s šéfom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom. "Viac ako 100.000 ukrajinských športovcov bolo pripravených o akúkoľvek možnosť trénovať, stovky ukrajinských športových zariadení boli zničené," vyhlásil prezident počas stretnutia s šéfom MOV.

Predseda MOV Thomas Bach Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

"Mnoho ukrajinských športovcov vstúpilo do ozbrojených síl, aby chránili našu krajinu, aby ju na bojisku bránili. V bojoch bolo zabitých 89 športovcov a trénerov, 13 ich bolo zajatých a sú držaní v ruskom zajatí," dodal.

Bývalý majster sveta v boxe v ťažkej váhe a súčasný kyjevský starosta Vitalij Kličko zohral spolu so Zelenským významnú úlohu pri zjednocovaní ukrajinského odporu proti ruskej invázii, ktorú Moskva označuje za "špeciálnu vojenskú operáciu". Jeho mladší brat Vladimir, rovnako boxerský šampión, narukoval do ukrajinskej záložnej armády krátko po tom, ako 24. februára ruská invázia začala.

Bratia Vitalij a Vladimir Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Len minulý týždeň priniesol mnoho názorných príkladov ničivého dopadu vojny na ukrajinský šport. Športový komplex Charkovského polytechnického inštitútu 23. júna premenil na hromadu betónu a pokrúteného kovu, čo podľa úradov spôsobili ruské raketové údery.

Jeden z ukrajinských vojakov uviedol, že ruské sily zámerne cielia na veľké budovy - ako sú športové haly a školy - v domnienke, že ich využívajú ukrajinské ozbrojené sily. Ruské jednotky popierajú, že by na civilné ciele na Ukrajine útočili.

Thomas Bach pri nedeľňajšej návšteve Kyjeva vyhlásil, že MOV je pripravený pomôcť s rekonštrukciou ukrajinských športovísk a oznámil strojnásobenie sumy vo fonde, ktorý bol za týmto účelom zriadený vo februári, a to na 7,5 milióna dolárov. Bach tiež prisľúbil podporu ukrajinským tímom, ktoré sa plánujú zúčastniť olympijských hier v Paríži v roku 2024 a zimnej olympiády, ktorá sa uskutoční v Taliansku v roku 2026.

Viac o téme: Ukrajina Vojna na Ukrajine
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy