Všetci jazdci na Tour mali negatívne testy, vrátane Sagana: Mám veľký strach, priznáva Pogačar

Wout van Aert v zelenom drese a Tadej Pogačar v žltom počas 8. etapy Tour de FranceWout van Aert v zelenom drese a Tadej Pogačar v žltom počas 8. etapy Tour de France Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

MORZINE - Zostávajúcich 165 jazdcov môže v kompletnom zložení pokračovať v cyklistických pretekoch Tour de France, keďže nedeľňajšie masívne testovanie pelotónu neprinieslo žiadny pozitívny výsledok. V pondelok počas voľného dňa o tom informovali organizátori.

Tri odhalené prípady koronavírusu počas predchádzajúcich dní vzbudili obavy zúčastnených tímov z rozšírenia nákazy. Mimoriadne boli najmä v stajni UAE Team Emirates, za ktorý jazdí dvojnásobný obhajca prvenstva a líder celkovej klasifikácie Tadej Pogačar. Jeho tímový kolega Nór Vegarda Stake Längen totiž v sobotu ochorel a musel z pretekov odstúpiť.

"Mám veľký strach, pretože pandémia je tu stále s nami," povedal pre agentúru AFP slovinský klenot Pogačar, ktorý má pred ďalšími alpskými previerkami na čele celkového poradia 39-sekundový náskok pred Jonasom Vingegaardom. Tím UAE Emirates z obáv pred vírusom prijal mimoriadne opatrenia a každý jazdec býva nielen v samostatnej izbe, ale má aj svojho vlastného maséra.

Slovinský cyklista Tadej Pogačar Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

Martin mal v sebe poriadnu nálož vírusu

Pred nedeľnou 9. etapou vyradil koronavírus aj domáceho pretekára Guillaumea Martina, ktorý bol v celkovom poradí na 13. mieste. "Je to veľká škoda, pretože ma iba trochu bolí hrdlo," vyhlásil Martin. Lekári ho na štart nepustili, keďže u neho zistili vysokú vírusovú nálož, teda mohol by infekciu ľahko šíriť. "Bolo to spoločné rozhodnutie tímového lekára, kovidového lekára Tour a medicínskeho šéfa UCI na základe dostupných klinických zistení," vysvetlila tento prípad Medzinárodná cyklistická únia (UCI).

Cyklista Bob Jungels oslavuje Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

V prípade nižšej vírusovej nálože môže lekárske kolégium jazdcovi povoliť pokračovať v pretekoch, tak ako sa to stalo v prípade víťaza 9. etapy Boba Jungelsa. Ten mal pozitívny test tesne pred štartom podujatia v Kodani, no v pelotóne nechýba. "Nie som lekár a nechcem toto rozhodnutie komentovať, ale chorý sa necítim," reagoval Luxemburčan po verdikte lekárov, že je u neho malá šanca nakaziť ostatných. Z jeho tímu AG2R musel Tour pre koronavírus v sobotu opustiť Francúz Geoffrey Bouchard.

Prísne pravidlá pokračujú

"Cyklistika môže ísť pri odhaľovaní covidu príkladom,“ vyhlásil člen sprievodu AG2R s tým, že testovanie je často dôkladnejšie a prísnejšie ako pri niektorých iných športoch. UCI v pondelok pripomenula všetkým zainteresovaným, aby naďalej "nosili respirátory, udržiavali dostatočnú fyzickú vzdialenosť a často si dezinfikovali ruky“. Koncom tohto týždňa sa má uskutočniť ešte jedno hromadné testovanie jazdcov i členov tímov. Pretekárov čakajú teraz tri náročné alpské etapy, vo štvrtok v 12. etape aj s cieľom na ikonickom vrchole Alpe d'Huez.

Viac o téme: Tour de France Tadej Pogačar
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá