Ako z najkrajšej rozprávky! Táto krajina získala prvú medailu na MS a rovno zlatú

Kimberly Garciová LeonováKimberly Garciová Leonová Zdroj: Profimedia

EUGENE - Chodkyňa Kimberly Garciová Leonová vybojovala pre Peru historicky prvú medailu na atletickom svetovom šampionáte a hneď zlatú. V americkom Eugene triumfovala na trati 20 km v čase 1:26:58 h. Druhá skončila taktiež v národnom rekorde Poľka Katarzyna Zdzieblová (1:27:31), bronz získala pre Čínu Čchie-jang Š'-ťie výkonom 1:27:56. Peru sa stalo 103. reprezentáciou s cenným kovom na atletických MS.

Preteky odštartovali o 13.00 h miestneho času a sprevádzala ich veľká horúčava. Od úvodu chceli udávať tón pretekov favorizované Číňanky, ktoré nastúpili vo štvorici, no už pred piatym kilometrom zvýšila tempo Garciová a držať sa jej dokázala iba Čchie-jang Š'-ťie.

Nasledujúcich približne desať kilometrov išli na čele spolu dve ženy, ktoré obsadili dve najvyššie priečky v apríli v Dudinciach, kde triumfovala Číňanka. Na 14 km sa Peruánka odpútala a zamierila za zlatom.

Olympijská šampiónka z Londýna 2012 potom klesla až za Poľku, no tretím miestom aspoň rozšírila svoju medailovú zbierku z MS. Na konte má jedno striebro a dva bronzy. Prvé dve ženy v poradí získali prvé pódiové umiestnenie na významnom podujatí.

ženy - chôdza na 20 km: 1. Kimberly Garciová Leonová (Peru) 1:26:58 h, 2. Katarzyna Zdzieblová (Poľ.) 1:27:31, 3. Čchie-jang Š'-ťie (Čína) 1:27:56, 4. Jemima Montagová (Austr.) 1:28:17, 5. Liou Chung (Čína) 1:29:00, 6. Nanako Fudžiiová (Jap.) 1:29:01, 7. Alegna Gonzalezová (Mex.) 1:29:40, 8. Valentina Traplettiová (Tal.) 1:29:54, 9. Ana Cabecinhová (Portug.) 1:30:29, 10. Ma Čen-sia (Čína) 1:30:39

Viac o téme: Peru Kimberly Garciová Leonová