Zotrvanie v európskych súťažiach si zaistil Spartak aj DAC: Vyrovnali sme sa s tým a máme postup

Gólové oslavy futbalistov trnavského SpartakuGólové oslavy futbalistov trnavského Spartaku Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA - Zotrvanie v Európskej konferenčnej lige si vo štvrtok zaistili dva slovenské futbalové kluby. FC Spartak Trnava potvrdil domáce víťazstvo aj v odvete na pôde waleského AFC Newtown a do 3. predkola ide s celkovým skóre dvojzápasu 6:2. V ďalšej fáze sa predstaví i FC DAC 1904 Dunajská Streda, ktorý vyhral oba duely nad Víkingurom Göta 2:0. Pôsobenie v európskych súťažiach sa však skončilo pre MFK Ružomberok. V Rige prehral 1:2, predtým doma 0:3.

Stretnutie v Dunajskej Strede malo špeciálny nádych pre jej kapitána Zsolta Kalmára. Na ihrisko sa vrátil po šestnásťmesačnej absencii. "Nebývam nervózny, ale toto bola výnimka. Trvalo to však iba niekoľko minút, potom som sa sústredil len na duel. Niektoré veci treba ešte zlepšiť, musím sa napríklad rýchlejšie rozhodovať s loptou," uviedol Kalmár na pozápasovej tlačovej konferencii. Nastúpil v 65. minúte, keď vystriedal strelca druhého gólu Dominika Veselovského. Ten zvýšil na 2:0 necelých desať minút po presnom zásahu Nikolu Krstoviča. Čiernohorský útočník skóroval aj v šiestom tohtosezónnom vystúpení, na konte má dva góly vo Fortuna lige a päť zásahov v predkolách Európskej konferenčnej ligy.

Nikola Krstovič oslavuje úvodný Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR/Edmund Örzsik

V ešte výhodnejšej pozícii cestoval do Newtownu trnavský Spartak. Minulý týždeň zvíťazil na Štadióne Antona Malatinského 4:1 a štvrtkový duel dokázal otočiť na 2:1 za výdatnej podpory svojich priaznivcov. "Našich fanúšikov bolo v podstate viac ako domácich. Napriek tomu nám robila problémy suchá umelá tráva, na ktorej dlhé lopty neodskakovali. Nakoniec sme sa s tým vyrovnali a máme postup," povedal kormidelník hostí Michal Gašparík. Hráči odišli do šatní za stavu 1:0 v prospech domáceho tímu, o obrat sa postarali Samuel Štefánik a Martin Bukata, keď skórovali v rozmedzí 73. a 79. minúty.

Hore hráč Spartaka Samuel Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Menšie šance na postup mal Ružomberok - úvodný zápas nezvládol a do Rigy išiel s mankom 0:3. Nádej slovenského vicemajstra na tretie predkolo ešte znížil v 39. minúte domáci Hrvoje Babec a aj keď dokázal v úvode druhého dejstva vyrovnať z jedenástky Ján Maslo, "Ruža" prehrala 1:2. O výsledku krátko po Maslovom zásahu rozhodol Mikael Soisalo.

DAC privíta v stredu o 20.30 h v premiérovej vzájomnej konfrontácii rumunský FCSB. Spartak nastúpi proti poľskému Rakówu Čenstochová, s ktorým sa takisto stretne prvýkrát. "Malá výhoda je, že Podbrezová i Raków hrajú ten istý systém. Môžeme sa tak chystať na dvoch súperov súčasne. Ja osobne som si ich neželal - hrajú kvalitný, silový a rýchly futbal. Začíname však doma a budeme sa snažiť urobiť dobrý výsledok," dodal Gašparík. Jeho zverenci budú hostiť súpera vo štvrtok od 20.30 h.

Viac o téme: FC Spartak Trnava AFC Newtown