Radosť aj smútok v Augsburgu: Slováci postúpili do finále C1, Slovenkám sa ale darilo menej

Alexander SlafkovskýAlexander Slafkovský Zdroj: TASR/Pavol Zachar

AUGSBURG - Dvaja slovenskí vodní slalomári postúpili do finále C1 na majstrovstvách sveta v Augsburgu. Lepší bol Alexander Slafkovský, ktorý stratil na najrýchlejšieho Franza Antona z Nemecka 2,97 sekundy. Matej Beňuš pôvodne figuroval na nepostupovom trinástom mieste, no jury mu dodatočne zrušila penalizáciu za dotyk na 22. bránke.

Zmiešané pocity

Obom Slovákom vyšiel prvý sektor. Slafkovský dokončil jazdu bezchybne, kým Beňuš stratil kontrolu pred šestnástou bránkou. Následne mal "ťuk" aj na červenej osemnástke, no pri tretej chybe rozhodcovia dodatočne zrušili pôvodný verdikt. "Mám zmiešané pocity, prvá polovica bola veľmi dobrá. Viem iba o jednom dotyku – ten, čo spravila voda, našťastie videorozhodcovia zrušili," uviedol Beňuš pre RTVS.

Veľkým prekvapením bol nepostup štvornásobného majstra sveta a zlatého olympionika Denisa Gargauda Chanuta z Francúzska. Najprv sa dlho posudzoval jeden z jeho dotykov a výsledok bol posun medzi top 10. Takmer 15 minút po skončení súťaže však jury opäť zmenila verdikt a Chanut sa ocitol na trinástej priečke.

Slovenkám sa darilo menej

Menej sa darilo Slovenkám, z ktorých nepostúpila medzi najlepšiu desiatku ani jedna. Najlepší výkon dosiahla Zuzana Paňková. Tá obsadila 18. miesto so stratou 13,98 sekundy na najrýchlejšiu Austrálčanku Jessicu Foxovú. Paňková urobila veľkú chybu v strede kanála, čas stratila na dvanástej bránke, ktorú najskôr minula a musela sa do nej vracať. Na prvom medzičase pritom strácala na Foxovú iba 1,40 sekundy.

"Jazda bola kvalitná, len som podcenila jednu bránu. Osobne sa cítim dobre, no fyzicky nevládzem. Bežne by mi stačil jeden záber, no dnes som sa musela vracať. Vždy chcem podať najlepší výkon a dnes to nevyšlo," povedala Paňková. O dve priečky nižšie skončila Soňa Stanovská (+15,62). Tej robil problém záver trate, keď nemala úplnú kontrolu nad svojím kanoe. "Išlo sa mi celkom dobre, no neskôr dochádzali sily. Úplne na konci som nemala plnú kontrolu, trochu ma vyhodilo zo sedačky a zmenilo sa mi ťažisko," povedala po pretekoch.

Tretia slovenská zástupkyňa Emanuela Luknárová obsadila 23. miesto, na Foxovú jej chýbalo 16,76 sekundy a "chytila" osem sekúnd. "Nebolo to úplne podľa mojich predstáv, najväčšie chyby som urobila na bránkach číslo 20 a 21. Na dotyk zo šestky som sa nesústredila, cieľ bol čo najlepší výsledok."

Slovensko tak zatiaľ nemá na tohtoročných MS zastúpenie v ani jednom individuálnom finále žien. Paňková spolu s Eliškou Mintálovou ešte v nedeľu bojovali v rozjazdách extrémneho slalomu (15.00).