Štartujú MS v rýchlostnej kanoistike: V hre osem Slovákov, štvorkajak bude obhajovať striebro

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek Zdroj: TASR/Michal Svítok

DARTMOUTH - V kanadskom Dartmouthe za účasti ôsmich slovenských reprezentantov v stredu odštartujú MS v rýchlostnej kanoistike. Najväčším želiezkom v ohni bude štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek, ktorý vlani v Kodani získal na 500 m trati striebro.

Botek sa na päťstovke predstaví aj v K2 spoločne s Erikom Vlčekom, na kilometri sa postaví na štart tandem Baláž, Myšák. Peter Gelle absolvuje K1 1000 m, Milan Dörner K1 500 a 5000 m. Kanoista Matej Rusnák je prihlásený na tri disciplíny - C1 1000, 500 a 5000 m. Slovenská výprava sa do dejiska šampionátu presunula v nedeľu.

"Posledný týždeň pred odletom do Dartmouthu sa reprezentanti pripravovali v domácich podmienkach. Chodili trochu neskôr spávať, snažili sa zvyknúť si na päťhodinový časový posun. V Kanade strávia deväť dní, aklimatizácia bude minimálna," povedal Filip Petrla, športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky.

Štvorkajak v najlepšom zložení

Nad zložením slovenskej káštvorky dlho visel otáznik. Napokon odcestovalo do Dartmouthu kvarteto, ktoré vlani v Kodani i na ME v Poznani vybojovalo striebro. "Urobili sme všetko pre to, aby štvorkajak štartoval v čo najsilnejšom zložení. Sme zvedaví, ako dopadne jeho konfrontácia s medzinárodnou konkurenciou. Dúfame, že chalani vylepšia výsledky z podujatí Svetového pohára a zabojujú o medailu. Očakávania máme aj od oboch dvojkajakov, to sú naše tri ťažiskové disciplíny," zdôraznil Petrla.

Podľa jeho slov sa konečná nominácia na MS nerodila ľahko. "Na výkonnom výbore sme viedli dlhé a náročné rozhovory, priorita zväzu však bola jasná. Napokon sme chalanov aj z pozície sily a vďaka pomoci trénerov i pretekárov dotlačili k tomu, aby si sadli do jednej lode. Štvorkajak je dlhé roky naša vlajková loď a verím, že to potvrdí aj na svetovom šampionáte. V Dartmouthe je prírodný kanál. Je to jazero, aj zázemie je v Kanade iné ako v Európe."

Po MS rovno na Európu

Krátko po návrate zo zámoria absolvujú reprezentanti ďalší vrchol sezóny, od 18. do 21. augusta sú totiž v Mníchove na programe ME. "Bude to náročné. Mohli posunúť štart MS o týždeň skôr, alebo začiatok ME o týždeň neskôr. Tento rok sme K4 s Adamom Botekom príliš netrénovali, na "sveťákoch" sedel na poste zadáka Milan Dörner. Netušíme, na aké umiestnenie to bude v Dartmouthe stačiť. Verím, že prekvapíme a dokážeme, že stále patríme medzi špičku. Pomenili sa nejakí ľudia v posádkach, niektoré lode zrýchlili. Bude to veľmi vyrovnané, môžeme skončiť na deviatom, ale aj na druhom či treťom mieste," tvrdí Myšák.

Botek chcel pôvodne štartovať iba na ME, napokon však zmenil rozhodnutie. "Mali sme iný plán, chceli sme ísť s Erikom iba na ME, ale vyskytla sa situácia, že sa zúčastníme aj na MS. Každý deň sa pôjde iba jedna jazda, buď K2, alebo K4, takže by sa to malo dať zvládnuť. Hlavne nech nám praje počasie, ostatné už vyriešime," zaželal si bronzový medailista z OH 2020 v Tokiu.

slovenská nominácia na MS v rýchlostnej kanoistike v Dartmouthe (3.-7. augusta):
K1 1000 m Peter Gelle
K2 1000 m Samuel Baláž - Denis Myšák
K1 500 m Milan Dörner
K2 500 m Erik Vlček - Adam Botek
K4 500 m Samuel Baláž - Denis Myšák - Csaba Zalka - Adam Botek
K1 5000 m Milan Dörner
C1 1000 m Matej Rusnák
C1 500 m Matej Rusnák
C1 5000 m Matej Rusnák

Viac o téme: Slovensko MS v rýchlostnej kanoistike
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy