Bývalý český cyklista o Saganovi: On sa sťažuje? Od začiatku nemal žiadny rešpekt!

Peter Sagan a Leopold KönigPeter Sagan a Leopold König Zdroj: Koláž Športky.sk - Profimedia, teamsky.com

PRAHA - Bývalý český cyklista Leopold König prezradil v rozhovore pre idnes.cz niekoľko zážitkov a zaujímavých momentov zo svojej kariéry. Jediný Čech, ktorý dokončil všetky tri Grand Tour v prvej desiatke, nezabudol ani na slovenského cyklistu Petra Sagana, s ktorým kedysi jazdil za tím Bora-Hansgrohe.

Teraz už tridaťštyriročný bývalý profesionál ukončil svoju úspešnú kariéru v roku 2017 pre nešpecifikované zdravotné problémy. Rozhodnutie zavesiť bicykel na klinec však neľutuje: "Pretože to prišlo tak strašne rýchlo, nestačil som si to ani uvedomiť. Musel som kvôli zdravotným dôvodom skončiť zo dňa na deň," priznal v relácii Z voleja König.

Bývalý jazdec niekdajšieho najlepšieho cyklistického tímu Sky (teraz INEOS Grenadiers, pozn. red.) priznáva, že cyklistika je veľmi náročný šport aj na psychiku. "Cyklistika je šport, kde sa človek každý deň konfrontuje s veľkým rizikom. Náš krátky život je veľmi ovplyvňovaný tým, čo si myslíme. Sila, prečo som sa dostal na takú úroveň, ma vo finále aj zničila. Tak to v živote chodí," priznal excyklista, ktorý patril medzi popredných pretekárov na celkové poradie.

Nemal nikdy rešpekt

Počas rozhovoru prišlo aj na kontroveznú tému, ktorú otvoril nedávno Peter Sagan. Práve on sa v ostatných mesiacoch posťažoval, že z profipelotónu vymizol všetok rešpekt voči starším jazdcom. Ako príklad uviedol to, že cyklisti už nezastavujú na prestávku na močenie, ale malú toaletu vykonávajú priamo na bicykli. Návrat do "balíka" potom jednotlivcov stojí veľké množstvo síl.

"Vôbec si to nemyslím," vyslovil svoj názor König. "Je krásne vidieť, ako Peter Sagan zostarol. Starší pretekári očakávajú rešpekt, ale je dobre, že ho dostávajú len do určitej miery a mladíci sa ich neboja. A na to Peter Sagan naráža. Už nie je on ten hlavný ťahúň peletónu. Je to skôr stret generácií, než problém rešpektu," dodal.

"A to močenie? To sa dialo vždy," usmieva sa König. "V pretekoch sú zakaždým momenty, kedy sa nie je kde vyčúrať. Môžete ísť na krajnicu, kde je sto tisíc ľudí, takže budeš cikať na diváka, čo sa deje bežne," pokračoval rodák z Moravskej Třebovej.

Podľa jeho slov sa tak Sagan sťažuje neoprávnene: "Prišlo mi strašne úsmevné, keď som si to čítal práve od Petra Sagana, ktorý vo svojich devätnástich rokoch nemal už vôbec žiadny rešpekt k nikomu. A to jazdili fakt známe mená, ktoré si na tom dávali záležať," uviedol organizátor pretekov Sazka Tour.

Takmer žiadny doping

Königa hlavne teší, že jeho šport už nezaťažujú takmer žiadne dopingové škandály, ako to bolo v minulosti. "Som rád, že som prišiel do veľkej cyklistiky v roku 2008. Ten rok považujem za míľnik konca dopingu v cyklistike," povedal víťaz ôsmej etapy Vuelty v roku 2013.

Viac o téme: Peter Sagan Leopold König
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Instagram/leopoldkonig, petosagan
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá