Majster sveta verejne kritizuje KHL: Bol som naivný! Hanbím sa za to, že som tam hral

Ossi VäänänenOssi Väänänen Zdroj: SITA

HELSINKI - Prednedávnom si niekoľko slovenských hokejistov vypočulo spŕšku kritiky za to, že svoju hokejovú budúcnosť spájajú s KHL aj napriek tomu, že Rusko vedie vojnu na Ukrajine.

Po februárovej invázii väčšina hráčov ruskú najvyššiu súťaž opúšťa s tým, že nechcú podporovať vojnu na východ od Slovenska a dokonca kritizujú kremeľský režim. To isté platí aj o bývalom fínskom reprezentantovi Ossim Väänänenovi, ktorý si nekládol servítku pred ústa a verejne skritizoval KHL.

Majster sveta, ktorý získal titul so Suomi v roku 2011 na Slovensku, pôsobil v KHL od roku 2014 v drese svojho materského klubu Jokerit Helsinki. Podľa neho mali svetu otvoriť uči už situácie, ktoré sa odohrali na Ukrajine v roku 2014, keď si ruský režim privlastnil polostrov Krym. 

"Hanbím sa za to, ako sme vtedy boli všetci naivní. Okupácia Krymu nám už vtedy mala otvoriť oči. Lenže ako hráč som žil iba v bubline. Sústredil som sa výhradne na hokej," priznal držiteľ bronzovej medialy z Olympijských hier v Soči v rozhovore pre fínsku stanicu Yle.

"Vtedy som si povedal, že KHL je predsa kvalitná súťaž a budem hrať top hokej. Ako vravím, bol som naivný," pokračoval Väänänen, ktorý v KHL nastupoval aj v drese bieloruského Minsku. 

Hráčov v KHL nekritizuje

Štyridsaťjedenročný Fín situáciu na Ukrajine pozorne sleduje aj teraz a celú vojenskú inváziu vníma veľmi tragicky. "Tieto veci sa vám zaryjú pod kožu. Dlho sme si nahovárali, že sa niečo také nemôže stať. Celé je to strašné," uviedol. 

Svojich krajanov a ostatných zahraničných hráčov však kritizovať nechce a hovorí sám za seba: "Jediné, čo môžem povedať, je, že ja už by som si žiadnu ruskú súťaž nevybral. Nechcem mať nič spoločné s tým, čo reprezentuje vojnu a vojenskú agresiu."

Fínsky klub Jokerit Helsinki taktiež reagoval na ruskú inváziu a v KHL okamžite skončil. Krátko na to ho nasledoval aj ďalší zahraničný celok z lotyšskej Rigy. 

Slováci v Rusku

V ruskej KHL momentálne pred štartom novej sezóny pôsobia aj slovenskí hokejisti Michal Krištof, Christán Jaroš, Michal Čajkovský, Adam Líška a brankár Patrik Rybár.

Posledný menovaný sa vyjadril aj na adresu fanúšikov, ktorí ho za pôsobenie v KHL kritizovali: "Odsudzujem všetko, čo sa na Ukrajine deje, rovnako, ako každú vojnu. Som v najlepších rokoch. Snažil som sa nájsť cestu, ako ostať v Európe, ale zaujímavé ponuky neprišli,“ uviedol Rybár v rozhovore pre Denník Šport krátko po podpise zmluvy so Spartakom Moskva.

Viac o téme: KHL Rusko Ukrajina Ossi Väänänen
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Twitter/Svenska Yle Nyheter
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy