Prvé víťazstvo na Hlinka Gretzky Cupe! Slováci zdolali Švajčiarov a vyzvú zámorského giganta

Slovenský brankár Samuel UrbanSlovenský brankár Samuel Urban Zdroj: hlinkagretzkycup.ca

RED DEER - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov sa v treťom zápase na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2022 v kanadskom Red Deere dočkali víťazstva. Zverenci Tibora Tartaľa zdolali v záverečnom súboji A-skupiny Švajčiarov 3:2 po predĺžení a v piatok o 21.30 h SELČ si zahrajú o konečné 5. miesto proti USA.

Slovenskí hokejisti mohli otvoriť skóre stretnutia v 5. minúte. V oslabení unikli František Dej s Kamilom Rohaľom a druhý menovaný v stopercentnej šanci trafil iba švajčiarskeho brankára Ewana Hueta. O pár sekúnd neskôr sa zopakovala podobná situácia. Andrej Párička v brejku síce neprihral ideálne Ondrejovi Marunovi, ale potom sa ešte dostal k puku a poslal ho do žŕdky.

Stupňujúca sa aktivita Slovákov priniesla úvodný gól v 12. minúte. Strelu Lea Eperješiho tečoval nechytateľne do siete Daniel Alexander Jenčko. V 16. minúte nasledovalo švajčiarske vyrovnanie. Nepresnosť v súperovej rozohrávke využil Kevin Zürcher, ktorého strela švihom zapadla za chrbát Samuela Urbana. V závere prvej tretiny slovenský brankár čelil trestnému strieľaniu Lea Braillarda, ale predviedol úspešný zákrok.

V druhom dejstve padali góly iba v presilovkách. Prvé tri vylúčenia nepriniesli zmenu skóre, ale po prísne posúdenom útočnom faule Adama Cedza sa presadili Švajčiari. Rafael Meier si v 34. minúte našiel odrazený puk pred odkrytou bránkou a zblízka nedal šancu Urbanovi. Už o minútu neskôr však odpovedal práve Cedzo. Slovenský útočník v početnej výhode výborne spracoval strieľanú prihrávku Jakuba Chromiaka od modrej čiary, obtočil sa v predbránkovom priestore a zasunul puk do siete.

Rozuzlenie nastalo až v predĺžení

V úvode tretej tretiny mohli slovenskí hráči pykať za nepresnú rozohrávku vo vlastnom obrannom pásme. Puk pristál na hokejke voľného Janisa Embachera, ktorého však vo veľkej príležitosti vychytal pozorný Urban. V 50. minúte, krátko po ubránenom oslabení, vyrazil do samostatného úniku Maruna, ale chýbala mu rýchlosť a jeho strela skončila na Huetovi.

Záverečné minúty riadneho hracieho času priniesli obojstrannú snahu o rozhodnutie duelu, rozuzlenie však nastalo až v predĺžení. Dej predviedol vydarenú individuálnu akciu, prihral nekrytému Cedzovi a ten pohotovou strelou rozvlnil sieť. Informácie o priebehu stretnutia pochádzajú zo stránky hockeyslovakia.sk.

Víťazom A-skupiny sa stala Kanada po triumfe 3:0 nad Švédskom. Oba tímy mali už pred vzájomným stretnutím istotu postupu do semifinále.

hlasy /zdroj: hockeyslovakia.sk/:

Tibor Tartaľ, tréner SR: "Odohrali sme veľmi ťažký zápas. Nastúpili sme druhýkrát v priebehu 20 hodín a v prvej tretine to bolo vidno. Proti Kanade sme sa emočne vypli, dnes nám trochu chýbali sily. Zvládli sme to, čo je veľmi dôležité."

Adam Cedzo, útočník SR: "Zápas s Kanadou bol veľmi náročný, určite sme to cítili. Snažili sme si veci uľahčovať jednoduchými vecami. Podarilo sa. Na góly sa nadrieme, chceme to zlepšiť. S Američanmi sme v príprave vysoko prehrali, ale odvtedy sme nabrali skúsenosti. Budeme bojovať. Veríme, že to bude lepšie."

Ondrej Molnár, útočník SR: "Nebol to z našej strany najlepší zápas. Odohrali sme tri stretnutia v troch dňoch, bola tam únava. Chýba nám efektivita, v poslednom zápase to musíme zlepšiť. Proti Američanom dáme do toho všetko, chceme zvíťaziť."

Hlinka Gretzky Cup 2022 hráčov do 18 rokov:

SLOVENSKO – Švajčiarsko 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 12. Jenčko (Eperješi, Molnár), 35. Cedzo (J. Chromiak, Molnár), 62. Cedzo (Dej) – 16. Zürcher, 34. R. Meier (Braillard, S. Meier). Vylúčení na 2 min: 6:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.

Zostava SR 18: S. Urban – J. Chromiak, Baran, Eperješi, Pišoja, S. Barcík, Beluško, Ďurina – Cedzo, Pobežal, Císar – Molnár, Jenčko, Kukumberg – Pekarčík, Dej, Kurila – Rohaľ, Párička, Maruna – Stahoň

ďalší výsledok:
Kanada - Švédsko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Góly: 4. Ritchie (Cataford, MacKinnon), 31. Benson (Gauthier, Yager), 38. Yager (Ritchie, Cristall)

Viac o téme: Slovensko 18 Hlinka Gretzky Cup Švajčiarsko 18