Biden vyzýva Rusko na prepustenie odsúdenej Grinerovej: Ďalšie pripomenutie toho, čo svet už vie!

Ruský súd odsúdil Grinerovú na deväť rokov vo väzeníRuský súd odsúdil Grinerovú na deväť rokov vo väzení Zdroj: SITA/AP/Evgenia Novozhenina

WASHINGTON/MOSKVA - Americký prezident Joe Biden vyzval Rusko, aby okamžite prepustilo basketbalistku Brittney Grinerovú, ktorá bola dnes v Moskve odsúdená na deväť rokov väzenia za pašovanie hašišu, napísala agentúra Reuters. Grinerová je predmetom rokovaní o výmene väzňov medzi USA a Ruskom.

"Dnešné odsúdenie americkej občianky Brittney Grinerovej je len ďalším pripomenutím toho, čo svet už vie. Rusko Brittney zadržiava neprávom, "vyhlásil Biden. "Je to neprijateľné a vyzývam Rusko na jej okamžité prepustenie," dodal.

Americký minister zahraničia Antony Blinken uviedol, že deväťročný trest "umocňuje nespravodlivosť jej zatknutia". "Budeme naďalej pracovať na tom, aby sme Brittney aj tiež neprávom zadržaného Paula Whelana dostali domov," dodal minister. Hovorca rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Kirby povedal, že Blinken sa vo veci pravdepodobne obráti na svojho ruského náprotivka Sergeja Lavrova.

Ruský súd odsúdil Grinerovú Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Evgenia Novozhenina

Justičný omyl

Americká chargé d 'affaires v Moskve Elizabeth Roodová dnešný rozsudok označila za "justičný omyl". Roodová hovorila pred súdnou sieňou, kde bola tridsaťjedenročná Grinerová odsúdená po tom, čo u nej boli na moskovskom letisku Šeremetěvo vo februári objavené náplne do elektronickej cigarety s hašišovým olejom. Basketbalistka sa obhajovala tvrdením, že ich zabalila nedopatrením.

Obhajoba súdu tiež predložila potvrdenie, že Grinerová má látku na lekársky predpis a užíva ju proti bolesti. Pred súdom v prospech dvojnásobnej olympijskej víťazky vypovedalo viacero svedkov z tímu Jekaterinburgu, s ktorým štyrikrát vyhrala Európsku ligu.

Prokuratúra však pri dnešnom záverečnom vystúpení požiadala o takmer najprísnejší trest. Možným maximom bolo desať rokov. Agentúra AFP uviedla, že obhajcovia Grinerovej sa plánujú voči rozsudku, ktorý označili za nezmyselný, odvolať. Basketbalistka dnes súdnu sieň podľa Reuters opustila v putách so slovami: "Milujem svoju rodinu".

Ruský súd odsúdil Grinerovú Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Evgenia Novozhenina
Predmetom rokovaní o výmene väzňov

Grinerová je predmetom rokovaní o výmene väzňov medzi Moskvou a Washingtonom. Spojené štáty ponúkajú výmenu Grinerovej a bývalého vojaka Paula Whelana za ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta, ktorý si odpykáva trest v USA.

Výmena väzňov bola aj témou nedeľňajšieho rozhovoru ministrov zahraničia Blinkena a Lavrova. Ich konanie však neprinieslo jasný výsledok. Ruskí diplomati navrhli "návrat k profesionálnemu dialógu v režime 'tichej diplomacie' bez vypúšťania bombastických informácií", uviedla agentúra TASS.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 15
Viac o téme: Rusko USA Brittney Grinerová Joe Biden
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy