Doping v cyklistike? Preteky Okolo Portugalska odštartovali v tieni škandálu

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

LISABON - Portugalská polícia vykonala krátko pred štvrtkovým štartom pretekov Volta a Portugal antidopingové razie v troch miestnych tímoch. Rozsiahle kontroly prebehli po tom, čo Medzinárodná cyklistická únia pred týždňom pozastavila licenciu ďalšiemu tímu z krajiny W52-FC Porto pre podozrenia z dopingu.

Polícia sa zamerala na tímy Rádio Popular-Paredes-Boavista, Efapel Cycling a Glassdrive-Q8-Anicolor. Ako informuje portál JN.pt, kontinentálne stajne potvrdili, že ich priestory a pretekárov prehľadávali, ale zároveň popreli špekulácie o dopingových previneniach. Glassdrive uviedol, že u nich polícia pri prehliadkach nič nenašla.

Portugalské tímy sú v podozrení už dlho

Portugalské tímy čelia veľkým podozreniam z nepovolených praktík už dlhšiu dobu. Všetko rozbehla stajňa W52-FC Porto, ktorá vyhrala uplynulých sedem edícií pretekov Okolo Portugalska, no prišla o víťazstvá v rokoch 2017 a 2018 po tom, čo sa prevalil dopingový prípad jej bývalého jazdca Raúla Alarcóna. Tridsaťšesťročného španielskeho pretekára suspendovali vlani v marci do 23. októbra 2023 a okrem celkových triumfov na Volta a Portugal prišiel aj o ďalších 17 víťazstiev.

Tím odvtedy čelil neustálym kontrolám najmä preto, že jeho pretekári mali v horách výkony a výsledky, ktoré sa nezriedka zhodovali s najlepšími jazdcami WorldTour, informoval web VeloNews. Škandál pokračoval v apríli tohto roku, keď miestne úrady začali formálne vyšetrovať z dopingu až 12 jazdcov tímu a v júli portugalská antidopingová agentúra udelila trest na 120 dní ôsmim z nich a dvom mechanikom. Na to už zareagovala aj UCI a tímu pozastavila licenciu, čím mu znemožnila účasť na Volta a Portugal a ďalších podujatiach v sezóne.

Prvú etapu vyhral cyklista z prehľadávaného tímu

Portugalská Tour odštartovala vo štvrtok prológom na 5,4 km v Lisabone, ktorý vyhral domáci Rafael Reis z Glassdrive Q8 Anicolor, a vyvrcholí v pondelok 15. augusta časovkou z Porta do Vila Nova de Gaia na 18,6 km.

Viac o téme: Doping Volta a Portugal
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Cyclingnews
  • Zdroj: TASR