Slovenský klenot zaznamenal úžasný úspech: Najlepšieho šachistu všetkých čias k ničomu nepustil!

Jerguš Pecháč dostáva Gligoričovu trofej za jeho fair play gestoJerguš Pecháč dostáva Gligoričovu trofej za jeho fair play gesto Zdroj: fide.com

ČENNAÍ - Slovenskí reprezentanti dosiahli v sobotňajšom 8. kole Šachovej olympiády v indickom Čennaí prenikavý výsledok, keď remizovali s tretím nasadeným tímom Nórska. Leví podiel na tom mal iba 20-ročný veľmajster Jerguš Pecháč, ktorý na prvej šachovnici udržal s čiernymi figúrkami na uzde úradujúceho majstra sveta Magnusa Carlsena a vybojoval cennú remízu.

Carlsen musel opakovať ťahy

Aj keď Magnus Carlsen väčšiu časť partie stál podľa strojového hodnotenia o niečo lepšie, do koncovky išiel proti Jergušovi v úplne remízovej pozícii. Súperi sa dohodli na remíze v 42. ťahu, keď Carlsen začal opakovať ťahy. V prípade, že by tak neurobil, mladý Pecháč by mohol začať tlačiť na výhru. Aj po zápase s Pecháčom je Carlsen na olympiáde v Čennaí naďalej neporazený, no po súboji so slovenským supertalentom neskrýval veľké sklamanie. Žilinský rodák sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane 1. septembra jediným slovenským hráčom s ratingom cez 2600.

Viktor Gažík svoju partiu s bielymi kameňmi vyhral, Juraj Druska s čiernymi neuspel a "biely" Christopher Repka remizoval. Družstvu Slovákov (34. nasadené) patrí po ôsmom kole 49. priečka v celkovej klasifikácii s bilanciou štyri výhry, dve remízy, dve prehry. Na čele sú Arméni (7-1-0).

Slovenky v ženskej časti olympijského turnaja nestačili v sobotu na Kazachstan (0,5:3,5), v celkovom poradí sú ako 22. nasadené na 27. pozícii. Olympiáda pokračuje v nedeľu 9. kolom, vyvrcholí v utorok.

Viac o téme: Šach Magnus Carlsen Jerguš Pecháč
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Youtube/ChessBase India
  • Zdroj: TASR, športky/Martin Solčan
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy