Favoriti nenechali nič na náhodu: Fíni rozstrieľali Lotyšov, Američania zdolali Nemcov

Hokejisti Fínska oslavujú gólHokejisti Fínska oslavujú gól Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

EDMONTON - Hokejisti Fínska vstúpili do MS hráčov do 20 rokov v Edmontone výhrou 6:1 nad Lotyšskom. V skupine B zvíťazili obhajcovia zlata zo Spojených štátov amerických nad Nemeckom 5:1.

Víťazstvo Fínska zariadili útočníci Joakim Kemell a Aatu Räty, ktorí si pripísali štyri kanadské body. Kemell strelil dva góly a na dva prihral. Raty skóroval raz a pridal tri asistencie.

Kemell zaistil gólmi z 9. a 12. minúty favoritovi vedenie 2:0, v druhej časti zvýšili v presilovkách Brad Lambert a Roni Hirvonen. Lotyši, ktorí skončili vlani v decembri v skupine A divízie I v Dánsku druhí za Bielorusmi a posunuli sa medzi elitu namiesto vylúčených Rusov a Bielorusov, znížili po 88 sekundách tretej časti vďaka Klavsovi Veinbergsovi. Výsledok v závere spečatili Räty a Kasper Puutio.

Američania mali proti Nemecku po prvej tretine tiež dvojgólový náskok vďaka gólom Lukea Hughesa a Logana Cooleyho, ktorý využil presilovku pri vylúčení Benneta Rossmyho na päť minút a do konca stretnutia. V 22. minúte počas 36 sekúnd zvýšili Landon Slaggert s Redom Savagom a minútu pred koncom druhej časti sa presadil ešte Riley Duran. Kaidanovi Mberekovi zobral čisté konto v 54. minúte v početnej výhode Joshua Samanski.

A-skupina:
Lotyšsko - Fínsko 1:6 (0:2, 0:2, 1:2)
Góly: 42. Veinbergs (Hodass, Silkalns) – 9. Kemell (Räty, Hirvonen), 12. Kemell (Hirvonen), 22. Lambert (Järventie, Heimosalmi), 39. Hirvonen (Räty, Simontaival), 56. Räty (Kemell, Heimosalmi), 59. Puutio (Kemell, Räty)

B-skupina:
USA - Nemecko 5:1 (2:0, 3:0, 0:1)
Góly: 14. Hughes (Slaggert), 19. Cooley (Coronato, Peart), 22. Slaggert (Hughes, Mazur), 22. Savage (Duran), 39. Duran (Pastujov, James) – 54. Samanski (Szuber, Quapp)

Viac o téme: Nemecko USA Fínsko Lotyšsko MS do 20 rokov
  • Zdroj: ČTK, TASR