VIDEO Slovensko si ešte nevybojovalo istotu štvrťfinále: Drámu proti Lotyšom rozhodli nájazdy!

Dalibor Dvorský oslavuje gól do siete LotyšskaDalibor Dvorský oslavuje gól do siete Lotyšska Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

EDMONTON - Slovenskí hokejisti do 20 rokov zvíťazili vo svojom treťom zápase na MS v kanadskom Edmontone nad Lotyšskom 3:2 po samostatných nájazdoch. Zverenci trénera Ivana Feneša však ešte nemajú istotu postupu do štvrťfinále, pred posledným kolom základnej A-skupiny majú na konte len o bod viac ako ich súperi. V ňom sa stretnú s Fínskom, Lotyši nastúpia proti Česku.

Do štvrťfinále postúpia najlepšie štyri tímy z každej skupiny, pre posledné sa turnaj skončí, keďže tento rok sa z najvyššej kategórie nevypadáva.

SLOVENSKO - Lotyšsko 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 18. Sýkora (Demek, Nátny), 30. Dvorský (Nemec, Faith), rozh. nájazd: Kalšík - 10. Ločmelis (Lavinš, Bergmanis), 33. Fenenko (Bergmanis, Andersons). Rozhodovali: Bloski (Kan.), Fernandez (USA) - Cattaneo (Švaj.), Huseby (Kan.), vylúčení: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 489 divákov.

SR: Latkóczy - Kmec, Petrovický, Štrbák, Nátny, Groch, Stripai, Žabka - Kašlík, Petrovský, Myklucha - Jedlička, Demek, Sýkora - Nemec, Dvorský, Faith - Mišiak, Repčík, Honzek

Lotyšsko: Bruveris - Fenenko, Bergmanis, Simanovičs, Brants, Ozolinš, Hodass, Goršanovs - Silkalns, Ravinskis, Veinbergs - Ločmelis, Lapinskis, Vilmanis - Lavinš, Dukurs, Gavars - Vitolinš, Andersons, Darzinš - Purmalis

Zápas o postup do štvrťfinále nepriniesol v úvodných minútach veľa vzruchu na ľade a ani jedna strana si nevypracovala väčšie šance. V 9. minúte však išiel na trestnú Štrbák a Lotyši dokázali presilovku využiť, keď sa presadil z dorážky Ločmelis. V druhej polovici prvej tretiny boli aktívnejší Slováci, Demek trafil žŕdku a aj pokus Dvorského pri presilovke skončil len na bránkovej konštrukcii. V 18. minúte sa už Fenešovi zverenci presadili. Sýkora prešiel cez dvoch hráčov, vymenil si puk s Demekom a zblízka vyrovnal.

Aj v druhom dejstve pokračoval vyrovnaný zápas, i keď Slováci boli vpredu aktívnejší. V 26. minúte sa ocitol pred Bruverisom Mišiak, ale blafák mu nevyšiel. Lotyšský brankár vychytal aj pokus Mykluchu pri presilovke, no v 30. minúte už nestačil na dorážku Dvorského - 2:1. O dve minúty však bol opäť stav nerozhodný. Fenenko si potiahol puk po ľavej strane a strelou z uhla prekvapil Latkóczyho. V závere druhej tretiny mohol poslať Lotyšov opäť do vedenia Andersons, ale Latkóczy predviedol výborný zákrok.

V tretej tretine pokračoval bojovný hokej s minimom vyložených šancí. Oba tímy sa sústredili na obranu a snažili sa nespraviť chybu. Slováci v závere ubránili presilovku súpera a tak duel pokračoval v predĺžení. V ňom mali viac šancí, ale Bruverisa neprekonali. Duel rozhodli až nájazdy, v ktorých sa presadili Faith a Kašlík a na lotyšskej strane len Dukurs.