Podarí sa mu to? Fínsky jazdec má šancu stať sa najmladším majstrom sveta

Fínsky jazdec Kalle Rovanperä počas domácej Rely FínskaFínsky jazdec Kalle Rovanperä počas domácej Rely Fínska Zdroj: Profimedia

YPRES - Fín Kalle Rovanperä má na nadchádzajúcej belgickej Ypres rallye prvú šancu stať sa najmladším majstrom sveta v histórii. Dvadsaťjedenročný továrenský jazdec Toyoty má na čele šampionátu náskok 94 bodov na druhého Otta Tänaka z Estónska. Ak ho dokáže navýšiť na 121, nikto ho už v závere sezóny nepredstihne.

Rovanperäiho šanca na zisk titulu je momentálne ale skôr teoretická. Fín potrebuje na istotu získať 27 bodov, čo znamená vyhrať a získať dva body v power stage. A Tänak aj priebežne tretí Thierry Neuville z Belgicka musia vyjsť naprázdno. Do konca MS chýba vrátane Ypres rallye päť pretekov. Aj preto sa Rovanperä aktuálne sústredí len na najbližšiu rely.

"Zatiaľ z toho mám dobrý pocit. Vlani sme tu zajazdili celkom dobrú rely, užili sme si výzvu nových pretekov a dúfam, že aj teraz urobíme dobrý výsledok," uviedol Rovanperä a poukázal na skutočnosť, že Ypres rallye bola do svetového šampionátu zaradená vlani prvýkrát. Mladý Fín skončil tretí.

"Belgické trate sú zložité. Na cestách sú diery, blato a štrk. Záležať tak zrejme bude od poveternostných podmienok. Ak bude sucho, môžu mať prvé autá problém s prašnosťou. Keď je ale mokro, malo by byť skvelé ísť prvý," dodal Rovanperä, ktorý ako líder MS pôjde v úvodnej etape prvý.

Favoritom domáci pretekár

Minuloročnú belgickú premiéru v MS ovládol domáci Neuville, ktorý sa tak logicky teší na štart aj tento rok. "Sú to preteky, na ktoré sa teším najviac v celej sezóne. Dúfame, že sa vrátime na víťaznú vlnu pred domácimi divákmi, fanúšikmi a rodinnými príslušníkmi. Motivácia nám nechýba a sme pripravení urobiť maximum," povedal Neuville.

Najlepším výsledkom tridsaťštyriročného pilota je druhé miesto zo Švédska, v MS je tretí, bod za Tänakom. Na stav seriálu ale vraj nemyslí, rovnako ako Rovanperä sa sústredí len na nadchádzajúcu rallye. "Naším cieľom je zopakovať víťazstvo z vlaňajška. Nič iné. Nebude to nič jednoduché, konkurencia je naozaj tvrdá. Potrebujeme, aby všetko fungovalo," dodal Neuville.

Priebežné poradie MS (po 8 z 13 pretekov): 1. Rovanperä (Fín./Toyota Yaris) 198, 2. Tänak (Est./Hyundai i20) 104, 3. Neuville (Belg./Hyundai i20) 103, 4. Evans (Brit./Toyota Yaris) 94, 5. Kacuta (Jap./Toyota Yaris) 81, 6. Breen (Ír./Ford Puma) 64, ...23. Cais (ČR/Ford Fiesta) 2.

Poradie tímov: 1. Toyota 339, 2. Hyundai 251, 3. M-Sport Ford 174, 4. Toyota NG 89.

Viac o téme: WRC Kalle Rovanperä Ott Tänak
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy