Druhý ročník L’Etape Slovakia by Tour de France nadchol zahraničných účastníkov

Druhý ročník cyklistických pretekov pre širokú verejnosť - L’Etape Slovakia by Tour de FranceDruhý ročník cyklistických pretekov pre širokú verejnosť - L’Etape Slovakia by Tour de France Zdroj: Be Cool/Josef Vaishar

Rekordný počet štartujúcich z rekordného počtu krajín, výborné výkony i skvelá atmosféra – to všetko charakterizovalo víkendový 2. ročník slovenskej verzie populárnych cyklistických pretekov pre širokú verejnosť L’Etape Slovakia by Tour de France v okolí Bratislavy.

Na pretekoch organizovaných podľa vzoru etapy na slávnej Tour de France sa zúčastnilo dovedna 825 výkonnostných i rekreačných cyklistov, pričom až 25 percent tvorili cudzinci. Na najdlhšej trati (RACE – 117 km) sa zo 401 prihlásených postavilo na štart 348 jazdcov, v pretekoch RIDE (65 km) súťažilo 342 z 398 prihlásených. V porovnaní s úvodným ročníkom to predstavuje nárast 21 percent. V detských pretekoch sa predstavilo 83 nádejných cyklistov a na nesúťažnej Family Ride 52.

Rekordné boli aj celkové počty. Kým vlani sa na všetkých štyroch súťažiach L’Etape Slovakia by Tour de France zúčastnilo 650 zo 727 zaregistrovaných cyklistov, tentoraz to bolo 825 z 934 prihlásených, čo percentuálne predstavuje takmer tretinový nárast.

 

 

"V tomto roku sme videli na štarte niekoľko veľmi dobrých pretekárov, čo len dokazuje, ako sa úroveň L’Etape Slovakia by Tour de France zvyšuje. Zároveň stále platí, že aj účastníci, ktorí si prišli preteky len vychutnať bez ambícií bojovať o popredné priečky, musia byť nadmieru spokojní. Všetko bolo organizačne skvele zvládnuté, ľudia fandili pri trati a vydržalo aj počasie, čo bolo veľmi dôležité," chválil organizáciu pretekov ich ambasádor Peter Velits, bývalý skvelý slovenský cyklista.

Hlavné preteky RACE na 117 km vyhral víťaz českej verzie L’Etape by Tour de France Michal Kollert s náskokom 9 sekúnd pred triatlonovým olympionikom Richardom Vargom. Obhajca Ronald Kuba bol tentoraz až šiesty. V súťaži žien dominovali zahraničné cyklistky: triumfovala Češka Zuzana Boháčová pred Karolinou Makovskou, tretia skončila Julia Springlová z Rakúska. Najlepšia Slovenka – Barbora Suchová – obsadila štvrtú priečku. V pretekoch RIDE (65 km) boli prví v cieli na bratislavskom Kamzíku Ľubomír Súlovský a Češka Alena Pavlatová.

"Veľmi sa mi pozdávalo, že centrum podujatia bolo v meste, ale väčšina trate sa išla mimo Bratislavy v krásnej prírode. Česká a slovenská etapa sa dosť podobajú, sú rovnako náročné, ale dojazd slovenskej na Kamzíku je viac vrchársky, čo sa mne osobne páčilo. Kamzík je skvelá voľba a tiež súťažný okruh poctivo preverí výkonnosť jazdcov, náhodné víťazstvo je vylúčené. Chcem sa organizátorom poďakovať za skvele zabezpečenú trať, fanúšikom za povzbudzovanie a pozitívnu atmosféru, ktorú vytvorili popri trati aj v cieli. Slovenská L´Etape je naozaj skvelá, vyhlasovanie víťazov malo perfektnú úroveň. Bravo!" chválil Michal Kollert.

Druhý ročník cyklistických pretekov Galéria fotiek (7) Zdroj: Be Cool/Josef Vaishar

Nadšený bol aj Michael D’Hulst, výkonný riaditeľ (CEO) Super League Triathlon: "Preteky L'Etape Slovakia by Tour de France sa mi páčili, podujatie bolo veľmi dobre zorganizované, cesty perfektne zabezpečené, čo je v dnešnej dobe vzácnosť. Trať s niekoľkými kratšími strmšími úsekmi po krásnych cestách bola skvelá. Taktiež sa na trati nachádzalo viacero občerstvovacích staníc s veľkým výberom, čo len potvrdzuje, o akú kvalitnú akciu ide!"

Sprievodné vozidlá pre L'Etape Slovakia by Tour de France takisto ako vlani zabezpečovala spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko, hlavný partner podujatia. Na cestách v okolí Bratislavy ste tak mohli znova vidieť rovnakú flotilu vozidiel ako na francúzskych cestách počas klasickej Tour de France.

"Veľmi sa teším z toho, že sme mohli byť aj v tomto roku ako hrdý partner súčasťou tohto jedinečného podujatia, nakoľko značka ŠKODA je dlhoročný podporovateľ cyklistiky u nás doma i vo svete. Rekordný počet súťažiacich v druhom ročníku L’Etape Slovakia by Tour de France a po roku opäť skvelá atmosféra sú jasný signál, že cyklistika sa na Slovensku teší stále väčšej obľube. Profesionálna organizácia, úžasné športové výkony a množstvo sprievodného programu prispeli k nezabudnuteľnému víkendu pre veľké množstvo fanúšikov cyklistiky, ktorí sa jej venujú predovšetkým pre radosť z pohybu a dobrú náladu. Som rád, že sa súťažiacim šťastne podarilo doraziť až do cieľa, do ktorého ich sprevádzala plne elektrická ŠKODA ENYAQ COUPE RS iV. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník," konštatoval spokojne Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Druhý ročník cyklistických pretekov Galéria fotiek (7) Zdroj: Be Cool/Josef Vaishar

Na pozvanie bratov Petra a Martina Velitsovcov sa na podujatí v okolí Bratislavy zúčastnil aj bývalý vynikajúci profesionálny cyklista, jazdec tímu Bora – Hansgrohe (jazdil zaň aj Peter Sagan) Marcus Burghardt z Nemecka. "Je to moja prvá návšteva Slovenska. Preteky prekonali všetky moje očakávania. Boli výborne zorganizované, stretol som priamo na trati i mimo nej veľa milých ľudí. Verím, že sa mi podarí prísť aj na budúci rok," vravel.

Významným partnerom podujatia bola i agentúra na podporu rozvoja cestovného ruchu na Slovensku SLOVAKIA TRAVEL.

"Športové podujatia majú tú silu, že dokážu pritiahnuť veľkú pozornosť nielen športovcov a fanúšikov, no prostredníctvom ich výkonov najlepšie odprezentujú Slovensko. Tieto preteky neboli výnimkou. Bolo fascinujúce sledovať, ako sa pretekári v nádhernej prírode dokázali popasovať s náročnosťou trasy. Na Slovensku je všetko blízko, z centra hlavného mesta je len na skok do prírody, takže nie je problém sadnúť si na bicykel a pozrieť si tieto úchvatné scenérie Bratislavy a jej okolia. V SLOVAKIA TRAVEL dávame dôraz na podporu športových podujatí, ktoré nám pomôžu pritiahnuť pozornosť na našu nádhernú krajinu, o to viac, ak ide o cyklistiku, ktorá je u nás veľmi obľúbená, čo dokázal aj rekordný počet pretekárov," zhodnotil Václav Mika, generálny riaditeľ SLOVAKIA TRAVEL.

Druhý ročník cyklistických pretekov Galéria fotiek (7) Zdroj: Be Cool/Josef Vaishar

Mnohí účastníci podujatia sa o 2. ročníku L’Etape Slovakia by Tour de France vyjadrovali pochvalne. Už minuloročná edícia ich prekvapila a tohtoročná bola vraj ešte lepšia.

Jozef Pukalovič, riaditeľ L’Etape Slovakia by Tour de France: "Sme nadmieru spokojní. Preteky boli, až na zopár menších pádov, bezproblémové. Všetci sú však v poriadku. Počty prihlásených pretekárov pomaly atakujúce tisícku sú na našu krajinu a podmienky neskutočné. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa do diania zapojili a povzbudzovali, rovnako aj našim partnerom za obrovskú podporu. Osobne ma potešilo, že prišlo viacero cyklistov známych z medzinárodnej scény hlavne s cieľom užiť si preteky, nádherné scenérie Bratislavy a jej okolia. Som rád, že sa opäť potvrdilo, že aj na Slovensku sme schopní pripraviť kvalitné podujatie vysokých medzinárodných štandardov."

Najkrajšie momenty 2. ročníka L’Etape Slovakia by Tour de France zachytáva aj dokument, ktorý sa na televízne obrazovky dostane už v najbližších dňoch na televíznej stanici JOJ Sport.

FAKTY Z L’ETAPE SLOVAKIA BY TOUR DE FRANCE 2022

RACE (117 km, 401 prihlásených, 348 odštartovalo)

MUŽI: 1. Michal Kollert (ČR/Xeelo Cycling Team) 3:14:36, 2. Richard Varga (SR) 3:14:45, 3. Ján Andrej Cully (SR/Procycling AONE) 3:15:32.

ŽENY: 1. Zuzana Boháčová (ČR/We Love Cycling) 3:38:31, 2. Karolina Makovská (ČR) 4:07:27, 3. Julia Springlová (Rak.) 4:09:26.

RIDE (65 km, 398 prihlásených, 342 odštartovalo)

MUŽI: 1. Ľubomír Súlovský (SR) 1:56:54, 2. Patrik Hahn (SR/Cycling Academy Bratislava) 1:57:03, 3. Tomáš Greschner (SR/Velocation Cycling Team) 1:57:17.

ŽENY: 1. Alena Pavlatová (ČR/Active Tour) 2:09:03, Barbora Lukačovská 2:09:15, 3. Katarína Sivoková (obe SR/Bratislavské bohyne) 2:11:01.

Viac o téme: L’Etape Slovakia by Tour de France
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Be Cool
  • Zdroj: Tlačová správa
  • PR článok
Staršie správy

Videá