Na lídra skupiny sme nestačili: Volejbalistky v kvalifikácii na ME podľahli Španielsku

Slovenské volejbalistky Slovenské volejbalistky Zdroj: TASR/František Iván

GIJÓN - Slovenské volejbalistky prehrali vo svojom druhom zápase E-skupiny kvalifikácie ME 2023. V stredu podľahli v Gijóne domácim Španielkam 1:3 na sety. Zverenky trénera Michala Mašeka odohrajú v kvalifikácii ešte štyri duely, najbližšie v sobotu 27. augusta privítajú v Poprade Dánky (18.00 h).

O osem dni neskôr sa stretnú s rovnakým súperom v meste Koge (17.00 h). V stredu 7. septembra si v Poprade zmerajú sily opäť so Španielkami (18.00 h) a v nedeľu 11. septembra uzavrú kvalifikačné boje v Rige proti domácim Lotyškám (16.00 h). Z každej zo šiestich štvorčlenných skupín postúpia na záverečný turnaj prvé dva tímy.

Úvod prvého setu bol v réžii hosťujúcich Sloveniek, ktoré sa dostali do vedenia 3:1 aj 5:2. Španielky sa vždy priblížili na jeden bod, ale od stavu 4:5 im súperky odskočili a dostali sa do trháku 8:4. Slovenky viedli dokonca o päť bodov (14:9), no po sérii vlastných chýb a úspešných útokov domácich o sľubný náskok prišli. Od stavu 17:17 už boli na koni domáce hráčky. Slovenky ešte vyrovnali na 23:23, ale záver nezvládli a prvý set prehrali.

Slovenkám nepomohli ani time outy

Druhý bol od stavu 3:3 v réžii domácich hráčok. Tie postupne navyšovali náskok aj vďaka mnohým chybám súperiek. V polovici setu viedli už o osem bodov (14:6) a na rozdiel od hostiek si ho dokázali udržať. Slovenkám nepomohli ani time outy trénera Mašeka a priblížili sa najviac na päť bodov. Španielky vyhrali druhý set 25:18.

Slovenky vstúpili najlepšie do tretej časti a po štvorbodovej sérii viedli 5:1 i 10:5. Španielsky kouč zareagoval time outom, no hosťujúce hráčky si tentoraz už náskok nedali zobrať, výborne zvládli záver a vyhrali o 12 bodov 25:13.

Štvrté dejstvo bolo vyrovnané ako prvý set. Do trháku sa ako prvé dostali Španielky, keď od stavu 10:9 premenili niekoľko dlhších výmen a ujali sa vedenia 16:11. Tréner Mašek zareagoval time outom, jeho zverenky však už manko nedokázali zmazať a set prehrali o desať bodov.

Kvalifikácia ME 2023 žien - E-skupina - Gijón:

Španielsko - SLOVENSKO 3:1 (23, 18, -13, 15)

Španielsko: Mavrommatisová 19, Arandová 1, Varelová 16, Prolová 8, Schlegelová 12, Jiménezová 8, libero: Llabrésová (Prianteová, Llorensová)

SR: Žernovičová 14, Hrušecká 4, Palgutová 20, Radosová 10, Abrhámová 2, Ovečková 2, libero Pállová (Koseková, Jančová, Körmendyová 3)
Rozhodovali: Maia (Port.), Heckford (Angl.), zápas trval 107 minút, 1600 divákov.

hlasy po zápase (zdroj: svf.sk):

Michal Mašek, tréner SR: "Celý výjazd do Španielska nám nevyšiel tak, ako sme si predsavzali, či to bolo nedoliečené zranenie Barbory Kosekovej, alebo ochorenie Karolíny Fričovej. Na tréningu deň pred zápasom sa nám zranila Karin Šunderlíková, čo bol pre nás veľký šok a malo to vplyv na prípravu na zápas. Mrzí nás, že sme nezvládli koncovku prvého setu, lebo ak by sme ho vyhrali, zápas by to bol úplne iný. Potom sme si prestali veriť v útoku, kde sme mali slabú efektivitu na prihrávke. Na tom sme horeli. Nedodržiavali sme v niektorých veciach ani obranu.

V treťom sete sme však hrali tak, ako som si predstavoval, že by sme sa mohli prezentovať počas celého zápasu - odvážne na servise a dobrým blokom. Žiaľ, vo štvrtom sete sme nechali hrať Španielky a tie zápas zvládli. Sme naštvaní, že sa to takto pre nás skončilo, ale musíme sa pozerať na dvojzápas s Dánskom, ktorý bude pre vývoj skupiny kľúčový, a verím, že Španielkam potom vrátime požičané. Tento zápas však musíme vo štvrtok uzavrieť, vziať si z neho ponaučenie a pozerať sa dopredu."

Karin Palgutová, kapitánka SR: "Sme sklamané z výsledku. Urobili sme veľmi veľa vlastných chýb, čím sme Španielkam pomohli k víťazstvu. Takticky sme zlyhali. Nebol to náš najlepší výkon. Hlavy však nevešiame, keďže to bol len druhý kvalifikačný zápas. Čakajú nás ešte ďalšie štyri, ktoré môžeme vyhrať, a preto sa pozeráme dopredu."

Mária Žernovičová, smečiarka SR: "Zápas nám nevyšiel tak, ako by sme chceli. Nedodržiavali sme stanovené pokyny a robili sme vlastné chyby. Od štvrtka sa už sústredíme na ďalší zápas a na seba, aby sme v sobotu vyhrali."