Slováci vstúpili do predkvalifikácie ME prehrou: Na Nórov nestačilo ani 17 bodov Jonesa

Na snímke Andre Jones (Slovensko) Na snímke Andre Jones (Slovensko) Zdroj: TASR - Michal Svítok

LEVICE - Slovenská mužská basketbalová reprezentácia vstúpila do druhej fázy predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 prehrou, v Leviciach nestačila na Nórsko 68:87.

Slovenskému výberu nepomohlo ani 17 bodov Andreho Jonesa, ktorý bol najlepším strelcom na domácej strane. Zverenci trénera Aramisa Nagliča budú mať šancu odčiniť zaváhanie v nedeľu 28. augusta o 19.00 h, keď ich čaká duel v Severnom Macedónsku.

predkvalifikácia ME 2025 – D-skupina:

SLOVENSKO – Nórsko 68:87 (33:42)
zostava a body Slovenska: Jones 17, Mokráň 13, Körner 9, Ihring 8, Krajčovič 5 (Abrhám 8, Doležaj 4, Fusek a Pavelka po 2, Hlivák a Volárik 0) - najviac bodov Nórsko: Frey 37, Mjoes 13, Ndow 12

TH: 29/18 – 20/11, fauly: 24 - 23, trojky: 8 - 12, štvrtiny: 20:21, 13:21, 23:24, 12:21 rozhodovali: Sahin (Tur.), Gracin (Chor.), Ninkovič (Srb.), 500 divákov.

Úvodné momenty stretnutia patrili hosťujúcemu tímu, Slováci však zareagovali 7-bodovou šnúrou, ktorou sa ujali vedenia. Slovenský tímr bol lepší na palubovke, ale počas prvej štvrtiny sa nedokázal výraznejšie od svojho súpera odpútať. Stávka na nízku zostavu sa nevyplatila, domáci robili priveľké množstvo faulov, čo dávalo nádej súperovi. Nóri mali navyše vysoko produktívneho Freya.

Na snímke Viktor Juríček Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Do druhej časti vstúpilo lepšie Slovensko, ale opäť sa zopakoval scenár s nevýraznou obranou a priveľkého množstva defenzívnych chýb. Slovenský kolektív ťahal bodovo Jones, ale na druhej strane pokračoval v excelentnom výkone Frey. Záver druhého polčasu patril Nórsku, vďaka 9-bodovému úseku išiel na polčasovú prestávku za stavu 42:33 z jeho pohľadu.

Tretie dejstvo sa začalo pre Slovákov dobre, bola vidieť väčšia energia, zlepšené doskakovanie a ochota urobiť niečo s nepriaznivým vývojom zápasu. Nórsko si ale herne verilo a dlho nepripúšťalo obrat domácich. Navyše slovenské družstvo sa nechalo rozladiť verdiktmi rozhodcov, čo neprispievalo k tomu, aby mohlo vstúpiť do predkvalifikácie víťazne.

Pred poslednou časťou  prehrávalo 56:66. V záverečnej časti prichádzali chvíľkové záblesky snahy o otočenie, ale súper mal dianie na palubovke pod kontrolou. Pokračujúcim problémom bola nedôrazná defenzívu, ktorú Nóri nekompromisne trestali.

hlasy po zápase:

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Keď hráme s pivotmi, tak sme príliš pomalí. Fusek a Pavelka nemôžu sledovať rytmus zápasu tak, ako keď je pri nízkej zostave. Keď hráme bez pivotov, tak máme problém s doskakovaním. V prvom polčase sme mali tuším o 15 doskokov menej ako Nórsko. Bolo tam mnoho technických chýb, veľa energie sme stratili. Do zápasu sme vstúpili chybou a faulom na trojke, hneď bolo 0:4. Jones skúsil, ale bolo vidieť, že nie je pripravený, no museli sme skúsiť jeho kvality.

Myslím si, že naši hráči neveria moc tomu, že môžu vyhrať zápas. Som toho názoru, že musíme pracovať aj na ich mentalite. Bolo to vidieť, hlavy išli dole, keď sa niečo zlé stane. Je pred nami množstvo práce, nie je to vôbec jednoduché. Ideme sa pripraviť na stretnutie so Severným Macedónskom, v ktorom nemáme čo stratiť.“

Jakub Mokráň, hráč Slovenska: „Z nášho výkonu sme veľmi sklamaní. Do zápasu sme išli s tým, že ho vyhráme. Verili sme si na súpera, tvrdo sme trénovali. Rýchlo sme chytili hlúpe fauly a súper nám potom odskočil, pretože sme poľavili v obrane. Nevadí, musíme ísť ďalej, je pred nami ešte 5 zápasov.“

Šimon Krajčovič, hráč Slovenska: „Ťažko sa mi to hodnotí. Podľa mňa konečný výsledok neodzrkadľuje celý priebeh stretnutia. Určite to nebolo takmer o 20 bodov. Nemali sme zlý vstup do stretnutia, ale nechávali sme Nórom dávať priveľa ľahkých košov. Dali otvorené trojky a chytili sa. Ťažko sa to zastavovalo. Určite sme si to predstavovali inak, ale žiaľ, takáto je realita. Musíme sa s tým sami teraz pobiť.“

Viac o téme: Slovensko Nórsko Andre Jones