Horúca novinka pred Veľkou cenou Belgicka: Do efjednotky vstúpi nová automobilka

Automobilka Audi budem novým dodávateľom motorov od roku 2026Automobilka Audi budem novým dodávateľom motorov od roku 2026 Zdroj: TASR/AP/Olivier Matthys

SPA FRANCORSCHAMPS - Nemecká automobilka Audi vstúpi od roku 2026 do seriálu majstrovstiev sveta Formuly 1. Tímom bude dodávať svoje motory. Vedenie spoločnosti z Ingolstadtu to dnes oznámilo na tlačovej konferencii pred Veľkou cenou Belgicka v Spa-Francorchamps.

"Ide o skutočne zvláštny okamih: V roku 2026 začneme pôsobiť vo formule 1. Audi sa oficiálne zaregistrovalo ako dodávateľ pohonných jednotiek," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Markus Duesmann.

Spolupráca so Sauberom? 

Názov tímu, s ktorým bude spolupracovať, oznámi do konca tejto sezóny. Predpokladá sa, že Audi sa pripojí k tímu Sauber a prevezme aj väčšinu jeho akcii. Švajčiarska stajňa momentálne využíva pohonné jednotky Ferrari a z marketingových dôvodov nesie od roku 2018 názov Alfa Romeo.

Táto značka už avizovala ukončenie partnerstva po budúcej sezóne. Len pred niekoľkými týždňami sa pritom obe strany dohodli na predĺžení spolupráce, ktorej súčasťou je i využívanie motorov Ferrari. Sauber musí vyriešiť otázku nového dodávateľa už od roku 2024, s Ferrari už spolupracoval aj ako samostatný tím.

O vstupe dcérskej spoločnosti koncernu Volkswagen do šampionátu F1 špekulovali médiá už niekoľko mesiacov. Popri Audi by mala pôsobiť v "kráľovnej motoršportu" aj ďalšia značka koncernu VW - Porsche. Tá údajne získala päťdesiatpercentný podiel v tíme Red Bull. Na oznámenie tohto partnerstva sa čaká.

Od roku 2026 by mali do F1 vstúpiť nové pravidlá, podľa ktorých by mali byť motory lacnejšie a využívať udržateľné zdroje. Stále väčší vplyv má mať elektromotor, ktorý by mal dodávať monopostom po prvýkrát rovnaký výkon ako súčasný spaľovací motor V6. Celkový výkon môže byť viac ako 1000 koní.

Skvelý deň pre motoršport

Formula 1 navyše oznámila použitie syntetického, stopercentne udržateľného paliva. Tieto kroky majú prilákať do šampionátu nových výrobcov. "S týmito novými predpismi nastal správny čas, aby sme mohli začať. Ako formula 1, tak Audi majú za svoj cieľ udržateľnosť," povedal Duesmann.

"Je to skvelý deň pre motoršport," vyzdvihol príchod Audi aj šéf formuly 1 Stefano Domenicali.

Nemecká automobilka Volkswagen doteraz v F1 nepôsobila. V minulosti však účinkovala v majstrovstvách sveta v rely. V rokoch 2013 až 2016 oslavoval Volkswagen štyri majstrovské tituly medzi jazdcami aj tímami.

Viac o téme: Formula 1 Audi Stefano Domenicali
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Formula 1
  • Zdroj: ČTK, TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy