Veľké zmeny v poradí po kvalifikácii: Verstappen vedel, že mu nepomôže ani prvé miesto!

Max Verstappen počas kvalifikácie na Veľkú cenu BelgickaMax Verstappen počas kvalifikácie na Veľkú cenu Belgicka Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

SPA-FRANCORCHAMPS - Z prvého miesta do nedeľňajšej Veľkej ceny Belgicka formuly 1 odštartuje Carlos Sainz. V dnešnej kvalifikácii bol síce druhý za Maxom Verstappenom, majster sveta však o pole position príde kvôli výmene motora.

Verstappen na okruhu v Spa-Francorchamps potvrdil nadvládu v sezóne a kvalifikáciu vyhral s náskokom šiestich desatín sekundy pred Sainzom. Pilot Red Bullu už však vopred vedel, že po prekročení povolených výmen motora sa štartovným poradím prepadne.

Vedúci jazdec šampionátu napokon odštartuje z 15. miesta. Hneď za neho sa postaví jeho najväčší rival v boji o titul Charles Leclerc z Ferrari, ktorý dnes skončil štvrtý, ale aj on bol potrestaný za výmenu motora.

Sainz z prvého miesta odštartuje druhýkrát v kariére, premiérové pole position si pilot Ferrari zabezpečil v júli v Silverstone. Vedľa neho sa do prvého radu postaví Sergio Pérez z Red Bullu.

K výmene motora pred pretekmi v Belgicku siahlo hneď niekoľko jazdcov vrátane dnes piateho Estebana Ocona z Alpine. Do druhého radu sa tak posunuli jeho tímový kolega Fernando Alonso a Lewis Hamilton z Mercedesu.

Nedeľné preteky v Belgicku po tradičnej mesačnej letnej prestávke odštartujú o 15.00 h. Verstappen vyhral deväť z doterajších trinástich pretekov a priebežné poradie pred Leclercom vedie o 80 bodov.

VC Belgicka - kvalifikácia:* 1. Carlos Sainz (Šp./Ferrari) 1:44,297 min, 2. Sergio Pérez (Mex./Red Bull) +0,165 s, 3. Fernando Alonso (Šp./Alpine) +1,071, 4. Lewis Hamilton +1,206, 5. George Russell (obaja V. Brit./Mercedes) +1,479, 6. Alexander Albon (Thaj./Williams) +1,540, 7. Daniel Ricciardo** (Aus./McLaren) +1,470, 8. Pierre Gasly** (Fr./AlphaTauri) +1,530, 9. Lance Stroll (Kan./Aston Martin) +2,314, 10. Sebastian Vettel** (Nem./Aston Martin) +2,047

*Poradie zodpovedá reálnemu zoradeniu na štartovom rošte nedeľných pretekov a nie je v súlade s pôvodnými kvalifikačnými výsledkami, ktoré sa menili v dôsledku penalizácií.

**Ricciardo, Gasly a Vettel dosiahli lepší čas ako súperi pred nimi, no nedostali sa do tretej časti kvalifikácie.

Viac o téme: Carlos Sainz VC Belgicka Max Verstappen