VIDEO Výbuch radosti v susednom Česku: Hokejistky na MS šokovali favorita a slávia historický úspech

Gólové oslavy hokejistiek ČeskaGólové oslavy hokejistiek Česka Zdroj: Profimedia

FREDERIKSHAVN - České hokejistky porazili vo štvrťfinále majstrovstiev sveta Fínsko 2: 1 v predĺžení a oslavujú historický postup do bojov o medaily. Stretnutie v dánskom Frederikshavne rozhodla v čase 60:41 Aneta Tejralová.

Historický úspech Česka aj so slovenským asistentom

Zverenky kanadskej trénerky Carly MacLeodovej a slovenského asistenta Dušana Andrašovského porazili Fínky na vrcholnom podujatí prvýkrát v histórii a oplatili im porážky z predchádzajúcich dvoch svetových šampionátov. Popri Tejralovej sa strelecky presadila Daniela Pejšová, výborný výkon podala brankárka Klára Peslarová.

Češky vstúpili do stretnutia aktívne a v 3. minúte mohla otvoriť skóre Šapovalivová. Fínky sa ale ubránili aj pri následnom prvom oslabení. V 9. min zahrozila z brejku Neubauerová, brankárka Keisalaová však jej pokus ramenom vyrazila. Peslarová mala v prvej tretine rovnaký počet zákrokov ako jej kolegyňa a rovnako chytala spoľahlivo.

V druhej časti Češky nevyužili ďalšiu početnú výhodu, za aktivitu boli napokon odmenené v 37. min, keď otvorila skóre po zblokovanej strele kapitánky Mills obrankyňa Pejšová a pripísala si štvrtý gól na turnaji. Severanky boli blízko vyrovnania v 40. min, pri vylúčení Mlynkovej trafila hornú tyč Savolainenová.

Výborne chytajúca Peslarová svoje spoluhráčky podržala aj v pokračujúcej výhode na začiatku tretej časti. Fínky mali aj naďalej výrazne viac z hry a v 49. min sa im podarilo vyrovnať, keď sa presadila Tulusová. O minútu neskôr zlikvidovala Peslarová ďalšiu šancu Nieminenovej. Aj napriek streleckej prevahe favorizované Fínky zápas v normálnej hracej dobe rozhodnúť nedokázali.

Predĺženie rýchlo ukončila Tejralová, keďže využila chybu fínskej kapitánky Hiirikoskiovej a prekonala Keisalaovou strelou na bližšiu tyč. Česko, ktoré s Fínskom v minulosti na MS trikrát vo štvrťfinále prehralo, tak oslavuje svoj prvý postup do semifinále. V prípade, že v poslednom štvrťfinále splnia hokejistky Kanady úlohu favoritiek proti Švédsku, stretnú sa Češky v semifinále s tímom USA.

Oslavy českých hokejistiek po Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Suverénny postup USA

Hokejistky USA suverénne postúpili do semifinále MS v Dánsku. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase deklasovali Maďarky 12:1, pričom gólový uragán predviedli v druhej tretine, v ktorej 9-krát skórovali.

Ako prvé postúpili do semifinále Švajčiarky, ktoré zdolali Japonsko 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Rozhodujúci premenila už v prvej sérii Alina Martiová.

Kanaďanky skompletizovali semifinálovú štvoricu, keď v záverečnom štvrťfinálovom zápase zdolali Švédsko 3:0. V súboji o finále nastúpia proti Švajčiarsku.

štvrťfinále:

Fínsko - Česko 1:2 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 49. Tulusová - 18. Pejsová, 61. Tejralová

USA - Maďarsko 12:1 (1:0, 9:0, 2:1)
Góly: 2., 22. a 39. Heiseová, 23., 33. a 55. Bilková, 25. Panneková, 26. Roqueová, 31. Dunneová, 36. Steckleinová, 36. Harveyová, 44. Knightová - 53. Huszáková

Švajčiarsko - Japonsko 2:1 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 47. Leemannová, rozh. sn Martiová- 35. Itová

Kanada - Švédsko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 18. Larocqueová, 34. Potomaková, 54. Ambroseová

Viac o téme: Česko Fínsko MS v hokeji žien
  • Zdroj: ČTK, TASR