VIDEO Ukrajinská tenistka po zápase odmietla súperke podať ruku: Pre mňa je to osobná záležitosť

Marta Kosťuková Marta Kosťuková Zdroj: SITA/AP/Julia Nikhinson

NEW YORK - Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková odmietla podať po stretnutí 2. kola US Open ruku Bieloruske Viktorii Azarenkovej kvôli tomu, že sa jej krajina podieľa na ruskej invázii na Ukrajinu. Obe hráčky si po dnešnom zápase, ktorý bývalá svetová jednotka Azarenková vyhrala 6:2, 6:3, iba pri sieti ťukli raketami ako v časoch vrcholiacej koronavírusovej pandémie.

Osobná záležitosť

"Pre mňa je to osobná záležitosť. Nie je to osobné kvôli tomu, že to je priamo Vika, ale nebol to len bežný turnajový zápas," povedala Kosťuková. "Za okolností, ktoré teraz panujú, to nie je správna vec," dodala k tradičnému podaniu rúk po zápase.

Azarenková situáciu vzala v pokoji a pripomenula, že to isté zažila s inou ukrajinskou súperkou Dajanou Jastremskou na augustovom turnaji vo Washingtone. "Je to, ako to je. Nechajme to tak. Nemôžem nikoho nútiť, aby mi podal ruku. Je to jej rozhodnutie," povedala.

Victoria Azarenková Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Julia Nikhinson

Kosťuková uviedla, že Azarenkovú o tom, čo chystá, informovala o deň skôr textovou správou. Už skôr povedala, že jej vadí, že Azarenková z pozície členky hráčskej rady WTA neurobila po februárovom začiatku vojny viac pre ukrajinské hráčky. Ona sama naopak tvrdí, že pomoc ponúkala, ale že jej vedenie WTA odpovedalo, že na to nie je vhodná chvíľa.

Nechcela ju ani na turnaji na pomoc Ukrajine

Kontroverziu vzbudilo tiež pozvanie Azarenkovej na charitatívne podujatie pre Ukrajinu "Tenis hrá pre mier", ktoré vo Flushing Meadows minulý týždeň predchádzalo štartu US Open. Rozhodnutie usporiadateľov pozvať zástupkyňu národa, ktorý sa podieľa na invázii, práve Kosťuková kritizovala: "Predstavte si, že je druhá svetová vojna a je charitatívna akcia pre Židov a chce na nej hrať Nemec. Počas vojny, nie 70 rokov po nej. Myslím, že by to Židia nechápali," argumentovala Kosťuková.

Organizátori napokon účasť Azarenkovej odvolali. Počas akcie sa podarilo na humanitárnu pomoc Ukrajine vybrať viac ako milión dolárov.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 18
Viac o téme: Bielorusko Victoria Azarenková Ukrajina Marta Kosťuková
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: US Open
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy