VIDEO Česko slávi historický úspech: Hokejistky na MS prvýkrát dosiahli na cenný kov!

Natalie Mlynková a jej gólové oslavy s hokejistkami ČeskaNatalie Mlynková a jej gólové oslavy s hokejistkami Česka Zdroj: SITA/AP/Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

HERNING - České hokejistky porazili v zápase o 3. miesto na majstrovstvách sveta Švajčiarsko 4:2 a prvýkrát v histórii získali na vrcholnom podujatí medailu. Dvoma gólmi sa na dnešnom bronze v dánskom Herningu podieľala útočníčka Natália Mlynková.

Doterajším českým maximom na MS bolo šieste miesto, až do tohto roka hokejistky nikdy nedokázali postúpiť cez štvrťfinále. V Dánsku ale v boji o semifinále vyhrali v predĺžení s Fínskom, následne síce utrpeli debakel s vysoko favorizovaným tímom USA, ale záverečné stretnutie dokázali zverenkyne kanadskej trénerky Carly MacLeodovej vyhrať a zapísali sa do histórie. Na bronzovom úspechu českého tímu mal podiel aj bývalý slovenský reprezentant Dušan Andrašovský, ktorý pôsobí ako asistent hlavnej trénerky Kanaďanky Carly MacLeodovej.

České hokejistky na MS Galéria fotiek (14) Zdroj: TASR/AP/Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Češky boli lepším tímom od začiatku. Do vedenia sa dostali vo 8. minúte, keď v presilovke Katarína Mrázová nabila Mlynkovej, ktorá tvrdou strelou bez prípravy otvorila skóre. V 12. min pri vylúčení Michaely Pejzovej súperky vyrovnali. Kláru Peslarovú z pravého kruhu prvou strelou Švajčiariek na bránku v zápase prekonala Alina Martiová.

Gólové oslavy hokejistiek Švajčiarska Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Ešte v prvej tretine sa ale Češky dostali späť do vedenia. V 16. min Dominika Lásková z hĺbky obranného pásma vyslala dlhou prihrávkou, ktorá prešla medzi dvoma Švajčiarkami, do sóla Danielu Pejšovú. Česká obrankyňa forhendovou kľučkou prekonala Andreu Brändliovú a pripísala si piaty gól na turnaji.

Ďalší krok k zisku medaily urobili Češky v úvode druhej tretiny. V 23. min sa Vendula Pribylová dostala po strele Noemi Neubauerovej k puku, prikopla si ho mimo dosah švajčiarskej brankárky a upokojila k pravej tyči. V 30. minúte si Mlynková nabehla medzi kruhy a druhým gólom v stretnutí a šiestym na MS zvýšila na 4:1.

Natalie Mlynková a jej Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Dvadsaťjedenročná útočníčka mohla v 52. min duel definitívne rozhodnúť, v oslabení ale svoj brejk nedokázala dotiahnuť do gólovej koncovky. Aj vďaka tomu sa podarilo Švajčiarkám zápas zdramatizovať. V pokračujúcej presilovke znížila na 2:4 Vallariová.

Švajčiarky, ktoré získali na MS bronz len raz v histórii, sa následne tlačili za ďalším gólom. Viac ako dve minúty pred koncom sa rozhodli k risku bez brankárky, znížiť sa im ale nepodarilo, aj keď ich prevaha bola ešte umocnená vylúčením českej kapitánky Millsovej.

V dnešnom finále nastúpia od 19.30 družstvá Kanady a USA.

o 3. miesto:

Švajčiarsko - Česko 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)
Góly: 12. Martiová, 50. Vallariová - 8. a 40. Mlýnková, 16. Pejšová, 23. Přibylová

Viac o téme: Česko Švajčiarsko MS v hokeji žien
  • Zdroj: ČTK, TASR