Navrátilová chváli mladé Češky: Ja by som v sedemnástich bola vyplašená

Legenda svetového tenisu Martina NavrátilováLegenda svetového tenisu Martina Navrátilová Zdroj: Profimedia

NEW YORK - Legendárnu tenistku Martinu Navrátilovú potešil na US Open nástup mladých českých hráčok, chválila ale aj tie skúsené na čele s Petrou Kvitovou a Lucie Hradeckou.

Podľa držiteľky 59 grandslamových titulov majú obe svoj podiel na rozjazde novej generácie. Mrzí ju, že kvôli prekonanému covidu vynechala v júli oslavy 100 rokov centrálneho kurtu vo Wimbledone.

"Na nové české baby som hrdá. Mali veľa vzorov, ku ktorým mohli vzhliadať a príklady tiahnu. Aj Alcaraz sa učil od Nadala," povedala Navrátilová českým novinárom v New Yorku pri predstavení projektu Sense Arena.

V hlavnej súťaži US Open debutovali sedemnásťročná Linda Nosková, Linda Fruhvirtová alebo ešte o rok mladšia Sára Bejlek.

"Videla som štvorhru s Noskovou. Je to šikovné dievča s atletickou postavou. Ja by som v sedemnástich bola vyplašená. Každá generácia je o trošičku lepšia ako tá predchádzajúca. Majú kouča, informácie, výživu a záleží, či to využijú," povedala osemnásťnásobná grandslamová víťazka v dvojhre.

Popri mladých tenistkách ju potešili výkony skúsených hráčok. "Klobúk dole pred Hradeckou, ako to zvládla na konci kariéry, keď toho zažila toľko. A Petra? Fantázia. Hrala skvele už v Cincinnati a nevyšlo jej až finále. Tu tiež v prvých kolách uspela," uviedla Navrátilová.

Toto sa nebude opakovať

S Kvitovou si mala v júli užiť oslavy 100 rokov centrálneho kurtu vo Wimbledone. Kvôli pozitívnemu testu na koronavírus ale musela ceremoniál vynechať.

"Dozvedela som sa to ráno. Cítila som sa v poriadku, len som mala nádchu. Pri pandémii som chcela byť zodpovedná a nechala sa otestovať. Práve mi robili make-up, keď mi povedali pozitívny výsledok. O jedenástej dopoludnia. O dve hodiny neskôr som tam mala byť. Tak som išla domov a pozerala sa na televíziu," uviedla Navrátilová.

Zmeškaný ceremoniál ju mrzel, nechýbala ani slza.

"Toto sa nebude opakovať. Prišiel Rod Laver, priletel Roger Federer. Bol tam Nadal, len Serena neprišla, hoci bola v meste. Až budú mať nabudúce takú parádu, títo ľudia sa už všetci nezídu," uviedla šesťdesiatpäťročná legenda.

Legenda svetového tenisu Martina Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

"Mala som v lóži sedieť s J. K. Rowlingovou, ktorá potom neprišla, pretože tam nechcela sedieť bezo mňa. Budúci rok priletím, akurát už nebude tá paráda. Na 150. výročie už tam nebudem, musím vymyslieť nejaké iné," uviedla s úsmevom.

Následky covidu-19 stále cíti. "Ešte nie som úplne fit. Pľúca nie sú stopercentné. Mám veľa snov. Jeden, dva, tri. Každý deň. Toľko som ich nemávala. A tiež sucho v krku. Štyri dni som ležala a dlho naberala energiu. Pomohla mi kamarátka, ktorá mi odporučila doktorku z Česka. Robí akupunktúru a homeopatickú liečbu," povedala Navrátilová.

Naďalej pracuje v úlohe televíznej expertky. Keď bola jej kolegyňa a bývalá tenistka Chris Evertová terčom kritiky, že upozornila na chyby v hre lúčiacej sa Sereny Williamsovej, zastala sa jej.

"To ale robia aj priaznivci iných hviezd. Keď som komentovala zápas Williamsová - Šarapovová, písali mi na twitter: Nenávidíš Serenu! A ďalšie: Nenávidíš Máriu! Si proti nej zaujatá! To si nevyberiete. Keď poviete, že sa niekto mohol postaviť lepšie k lopte, nie je to kritika. To sa jednoducho stalo. Keď mi nadávajú z oboch strán, viem, že som urobila dobrú prácu," uviedla.

Tenis by mohol vyzerať ešte lepšie

Navrátilová sa stala aj poradkyňou českého projektu Sense Arena, ktorý má s využitím najmodernejšej technológie virtuálnej reality pomôcť hráčom v rozvíjaní ich schopností.

"V prvom rade ma zaujalo, že sú to Česi. Z minulosti som poznala ich hokejovú verziu. Hovorila som si, že by tenis mohol vyzerať ešte lepšie. Keď som ho skúsila, zaznamenala som tú reálnosť. Človek si vážne pripadá ako na kurte. Možností využitia je množstvo," povedala Navrátilová.

Nové prvky v tenise víta, pretože sama bola priekopníčkou vo fyzickej príprave a hľadala detaily pre zlepšenie výkonu. "Je to nový svet, ale človek sa aspoň hýbe. Nesedí a nekrčí tlačidlo na palci. Môže si zatrénovať, spotiť sa," dodala Navrátilová.

Viac o téme: Martina Navrátilová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy