VIDEO Nemci boli vo štvrťfinále už po polčase, Francúzi s Tureckom šli do predĺženia

Dennis Schroder a Maodo LoDennis Schroder a Maodo Lo Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

BERLÍN - Francúzski basketbalisti si zaistili postup do štvrťfinále, keď v sobotňajšom úvodnom osemfinále zvíťazili po predĺžení nad Turkami o bod 87:86.

V riadnom hracom čase sa duel skončil 77:77. Medzi najlepšou osmičkou turnaja sú aj obhajcovia prvenstva Slovinci, ktorí zdolali Belgičanov 88:72. Nemci si poradili s Čiernou Horou 85:79.

Francúzi do zápasu vstúpili šnúrou 7:0 a v polovici druhej štvrtiny viedli o 16 bodov (31:15). "Les Bleus" však nezvládli záver tretej štvrtiny, keď umožnili súperovi zaznamenať sériu 19:0 a z 11-bodového náskoku mali zrazu osembodové manko (49:57).

Francúzi sa však dokázali skonsolidovať a Rudy Gobert poslal v dramatickej koncovke riadnej hracej doby duel do predĺženia "tipdunkom" 2,7 sekundy pred koncom. V predĺžení už súpera nepustili do vedenia.

Snímka zo zápasu Francúzsko Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Soeren Stache

Turkov môže mrzieť hlavne posledná minúta riadneho hracieho času, keď viedli o dva body a po nešportovej chybe hádzal krídelník Clevelandu Cedi Osman dva trestné hody. Nepremenil ani jeden a pri následnom vhadzovaní do hry najlepší strelec Turkov Bugrahan Tuncer s 22 bodmi stratil loptu. V drese víťazov si od budúcej sezóny pivot Minnesoty Gobert pripísal 20 bodov a 17 doskokov.

Obhajcov titulu viedol Luka Dončič

Belgičania podali proti vysoko favorizovaným Slovincom kvalitný výkon a v úvodnej minúte záverečnej desaťminútovky sa dokázali aj raz v zápase dostať do vedenia (64:63). Potom však víťazi B-skupiny prepli na vyšší rýchlostný stupeň a šnúrou 19:1 rozhodli. Obhajcov titulu viedol ako tradične Luka Dončič, ktorý si zapísal 35 bodov, za Belgičanov dal Emmanuel Lecomte 16.

Nemci viedli po polčase vysoko 48:24, no Čierna Hora dokázala v druhom dejstve duel zdramatizovať, krátko pred koncom sa dotiahla len na tri a nakoniec prehrala o šesť bodov.

Španieli zdolali Litvu po predĺžení

Basketbalisti Španielska postúpili do štvrťfinále majstrovstiev Európy, keď v sobotňajšom zápase zdolali Litvu 102:94 po predĺžení. V riadnom hracom čase sa duel skončil 83:83.

Španieli sa medzi najlepšiu osmičku turnaja prepracovali po 21.-krát v histórii. Nechýbali tam od roku 1979. Prekonali tak rekord Sovietskeho zväzu, ktorý sa v rokoch 1951-1989 dostal medzi osem najlepších v 20 turnajoch v sérii.

Litovčania viedli ešte v úvode štvrtej štvrtiny o osem bodov (74:66), no ďalší priebeh stretnutia patril úradujúcim svetovým šampiónom. Predĺženie ešte dokázal vybojovať Ignas Brazdeikis dve sekundy pred koncom riadnej hracej doby "doťuknutím," do koša, no dodatočnú päťminútovku ovládli Španieli. Víťazov viedol Lorenzo Brown s 28 bodmi a 8 asistenciami, za Litvu dal najviac bodov Mindaugas Kuzminskas - 18.

Španielsko - Litva 102:94 pp (83:83, 40:45)

Slovinsko - Belgicko 88:72 (44:41)

Turecko - Francúzsko 86:87 pp (77:77, 35:43)

Nemecko - Čierna Hora 85:79 (48:24)

Viac o téme: Nemecko Belgicko Francúzsko Slovinsko Turecko Čierna Hora