Bitka o grandslamový titul a post svetovej jednotky: Dnes večer sa prepíše história tenisu!

Dvorec Arthura AsheaDvorec Arthura Ashea Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Nedeľné finále mužskej dvojhry na tenisovom US Open medzi Nórom Casperom Ruudom a Španielom Carlosom Alcarazom sa zmení na boj o dva tróny.

Obaja sa v New Yorku stretnú o prvý grandslamový titul a zároveň o post svetovej jednotky. Víťaz nahradí v oboch prípadoch minuloročného šampióna Rusa Daniila Medvedeva, ktorý vypadol v osemfinále. Zápas sa začne na štadióne Arthura Ashea o 22:00 SELČ.

Dvadsaťtriročný Ruud sa dostal do finále po výhre nad Rusom Karenom Chačanovom. Rodák z Osla, ktorý bol pred turnajom siedmy v rebríčku ATP, je prvým Nórom v histórii, ktorý si zahrá na betónových kurtoch vo Flushing Meadows finále. Doteraz sa tam nikdy nedostal cez 3. kolo.

Zároveň je v grandslamovom finále druhýkrát v tejto sezóne po antukovom Roland Garros, kde prehral s iným Španielom Rafaelom Nadalom (3:6, 3:6, 0:6).

"Čaká nás zrejme najväčší zápas kariéry," povedal Ruud po semifinále, keď ešte netušil, či v nedeľu narazí na Alcaraza, alebo na Američana Francesa Tiafoea. "Bolo by najspravodlivejšie, keby nás oboch čakal posledný krok, a ktokoľvek by z nás vyhral, ​​stal by sa svetovou jednotkou," doplnil nórsky tenista, ktorý plní na turnaji rolu nasadenej päťky.

Ruud sa stretne s o štyri roky mladším Alcarazom tretíkrát, zatiaľ nezískal ani set. Naposledy prehral v apríli na tvrdom povrchu v Miami (5:7, 4:6). Aj vďaka tejto bilancii bude Španiel favoritom.

Pokiaľ rodák z Murcie uspeje, stane sa v 19 rokoch najmladšou jednotkou v histórii. Prekonal by rekord Austrálčana Lleytona Hewitta, ktorý zasadol na trón v 20 rokoch, 8 mesiacoch a 23 dňoch.

"Casper už hral (grandslamové) finále na Roland Garros, zatiaľ čo ja v ňom budem prvýkrát. Budem musieť skrotiť nervy, ale nechám tam všetko," uviedol Alcaraz.

Rozhodne únava?

Otázkou u mladého Španiela, ktorému patrilo pred US Open štvrté miesto v rebríčku, bude, ako sa dokáže popasovať s únavou z posledných troch trojsetových zápasov. V semifinále s Tiafoom strávil na kurte 4 hodiny 19 minút, predtým hral s Talianom Jannikom Sinnerom 5 hodín a 15 minút a v osemfinále čelil Chorvátovi Marinu Čiličovi takmer ďalšie štyri hodiny.

Za posledných päť dní strávil na kurte 13 hodín a 28 minút, zatiaľ čo Ruud zvládol posledné tri zápasy v súčte za necelých deväť hodín.

"Možno budem trochu unavený, ale teraz som šťastný. Odohral som viac päťsetových zápasov a myslím, že som na tieto veľké chvíle mentálne a fyzicky pripravený. Posledný rok som tvrdo makal na kurte aj v posilňovni. Podľa mňa rozhodne predovšetkým psychika," dodal Alcaraz.

Víťaz dvojhry získa 2,6 milióna dolárov, porazený finalista si príde na polovicu. Prémie pre najlepších ale majú stále ďaleko k odmenám pred pandémiou. V roku 2019 si šampión odniesol šek na 3,9 milióna dolárov.

Viac o téme: US Open Casper Ruud Carlos Alcaraz