Glasgow porušil zákaz od UEFA: Na štadióne Rangers hrali britskú hymnu na počesť zosnulej kráľovnej

Hráči Glasgow Rangers a SSC Neapol počas minúty ticha na počesť zosnulej kráľovnej Alžbety II.Hráči Glasgow Rangers a SSC Neapol počas minúty ticha na počesť zosnulej kráľovnej Alžbety II. Zdroj: SITA/AP/Scott Heppell

GLASGOW - Futbalový klub Glasgow Rangers neuposlúchol nariadenie UEFA a pred stredajším stretnutím Ligy majstrov proti Neapolu pustil na štadióne britskú hymnu na uctenie pamiatky zosnulej kráľovnej Alžbety II.

Okrem Rangers požiadali podľa Sky Sports o možnosť zahrať hymnu aj anglické tímy Manchester City a Chelsea, UEFA to ale odmietla. Všetkým trom stredajším zápasom Ligy majstrov v Británii predchádzala minúta ticha, na ktorú však v Glasgowe nadviazala britská hymna, ku ktorej sa pripojila väčšina z 50-tisíc fanúšikov na Ibrox Stadium.

Priaznivci Rangers tiež na jednej z tribún vytvorili obrie "choreo" pozostávajúce zo siluety kráľovnej z profilu na pozadí britskej vlajky. Zápas, ktorý bol kvôli vyťaženiu policajtov po úmrtí kráľovnej preložený z utorka na stredu, prehrali 0:3.

Fanúšikovia v Glasgowe počas Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Scott Heppell

Rangers sú tradičným unionistickým klubom, na rozdiel od svojich rivalov Celticu, ktorí sa identifikujú s írskym republikánskym hnutím. Fanúšikovia Celticu tiež v stredajšom dueli LM vo Varšave proti Šachtaru Doneck skandovali heslá a vyvesovali plagáty proti monarchii a zosnulej kráľovnej.

UEFA odôvodnila odmietnutie britskej hymny snahou o zachovanie predzápasového ceremoniálu v utlmenej atmosfére. Na britských štadiónoch nezaznela ani tradičná hymna Ligy majstrov.

Alžbeta II. zomrela pred týždňom, na čele britskej monarchie stála 70 rokov. Pochovaná bude v pondelok.

Viac o téme: SSC Neapol Glasgow Rangers Kráľovná Alžbeta II.
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy