Česko kraľuje ženskému tenisu: Máme jednu stotinu rozpočtu Francúzska a pozrite, čo vyvádzame!

Linda (vľavo) a Brenda FruhvirtovéLinda (vľavo) a Brenda Fruhvirtové Zdroj: Profimedia

PRAHA - Sestry Lindu a Brendu Fruhvirtové považujú predstavitelia českého tenisu za talentovanú dvojicu, ktorá podčiarkuje unikátny nástup mladých českých hráčok na svetovú scénu.

Prvý triumf na okruhu WTA

Kým 15-ročná Brenda aktuálne drží na turnajoch ITF sériu 25. víťazstiev, o dva roky staršia Linda vyhrala v nedeľu v Chennai prvý titul kategórie WTA. Potvrdili tým potenciál, ale tiež zavŕšili úspešný český víkend, počas ktorého získali turnajové tituly v Portoroži Kateřina Siniaková vo dvojhre a Tereza Martincová v debli.

Za málo peňazí veľa muziky

"Je to nadpozemská sila. Máme jednu stotinu rozpočtu Francúzska a pozrite, čo vyvádzame," povedal šéf českého tenisového zväzu Ivo Kaderka. "Dievčatá sú skvelé. Máme osem hráčok v prvej stovke a v každej mládežníckej kategórii najlepšiu hráčku sveta. Takto to snáď nikdy nebolo lepšie. Keď sa pozerám na financovanie českého športu, hovorím si, že sme kúzelníci. Máme úžasných trénerov a rodičov, ktorým patrí hlboká poklona a poďakovanie," uviedol Kaderka.

Sestry Fruhvirtové sú súčasťou novej vlny. Sedemnásťročná Linda prežila v auguste grandslamový debut v hlavnej súťaži US Open rovnako ako o rok mladšia Sára Bejlek. V New Yorku štartovala aj minuloročná víťazka juniorského Roland Garros Linda Nosková. Tohtoročná šampiónka parížskej juniorky Lucie Havlíčková sa dostala na US Open do finále dvojhry junioriek, triumfovala vo štvorhre a je na čele juniorského rebríčka WTA.

Český ženský tenis kraľuje

"Je to až neuveriteľné. Dá sa povedať, že český tenis kraľuje ženskej časti sveta. Keď sa bavíme s ľuďmi z iných zväzov, všetci sa pýtajú, ako to robíme," uviedol šéftréner tenisového zväzu Ján Stočes. Popri kategóriách do sedemnásť či šestnásť rokov upozorňuje aj na ešte mladšie hráčky.

"V pätnástich rokoch je najlepšia na svete Brenda Fruhvirtová, v ročníku pod ňou vládne Tereza Valentová a po nej zase Alena Kovačková. Od 13 do 19 rokov máme v ročníku najlepšie hráčky sveta. Je to unikum a dáva nám to veľkú nádej, že český tenis bude na vrchole aj v budúcich rokoch," doplnil Stočes.

Česká tenistka Linda Fruhvirtová Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Jim Rassol

Linda Fruhvirtová sa po triumfe v Indii posunula premiérovo do prvej stovky rebríčka WTA (74. miesto), kde je najmladšia zo všetkých. Počas US Open uviedla, že sa pod vedením otca Hynka riadi heslom "bez práce nie sú koláče" a teší sa, keď bude obchádzať elitné turnaje s mladšou sestrou.

Brenda vďaka víkendovému triumfu v Santa Margherita di Pula vyhrala piaty turnaj ITF za sebou a siedmy tento rok. "Za tým je ten mix. Zahustení rodičia a mimoriadne talentované, brutálne trénujúce dievčatá. A tiež všetky možnosti, ktoré majú vrátane podpory zväzu a trénerov," povedal Kaderka.

Podľa Stočesa môžu hráčky rásť vďaka mládežníckym turnajovým programom, pripravujú sa v národných tenisových centrách a majú individuálnu podporu. Otcovi Fruhvirtových pomáha manažér Marijn Bal, ktorý zastupuje tiež Petru Kvitovú. Linda využíva aj tréningy vo virtuálnej realite z dielne českého projektu Sense Arena.

Herne sa od seba líšia

"Túžba báb je ďaleko väčšia ako bolesť, ktorú musia znášať. V tom sú unikátne," uviedol Stočes, podľa ktorého sa obe hráčky ale herne líšia. "Brenda je o čosi kreatívnejšia, má pestrejšiu hru. Linda je zase neuveriteľný buldog, ktorý bojuje za každého stavu, a jej hra je pre súperky veľmi nepríjemná," doplnil zväzový šéftréner.

Pre ďalší rast oboch hráčok je dôležité, aby zostali zdravotne v poriadku a mali naďalej stabilný trénerský tím. "Linda sa vďaka tomuto výsledku bude dostávať do hlavných súťaží kategórie 250, hrať kvalifikácie 500 a ďalším krokom bude uhrať výsledok na vyšších podujatiach. Dôležitá bude dobrá zimná príprava a určite sa bude chcieť zúčastniť Australian Open," uviedol Stočes.

O dva roky mladšiu Brendu čaká ďalší postupný vývoj. "Čaká ju presun do šesťdesiatok a stoviek, čo pre ňu bude zmena. To, čo ale predvádza, tak na to má a je to otázka času. Ide krôčik po krôčiku. Hlavné je zostať zdravý a mať správny tím okolo seba," dodal Stočes.

Česká tenistka Brenda Fruhvirtová Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Viac o téme: Česko Ivo Kaderka Brenda Fruhvirtová Linda Fruhvirtová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/WTA
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy