Fantastická kariéra Zdena Cháru: Tento príbeh si zaslúži filmové spracovanie!

Zdeno Chára so Stanley CupomZdeno Chára so Stanley Cupom Zdroj: SITA/AP/Jonathan Hayward

BOSTON - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára ukončil hráčsku kariéru. Uzavrel ju ako hráč Bostonu Bruins, s ktorým podpísal jednodňový kontrakt.

Chára odohral v NHL celkovo 24 sezón, počas ktorých zanechal za sebou mimoriadnu stopu. Vo februári 2022 sa stal obrancom s historicky najväčším počtom odohratých duelov v NHL. V roku 2011 sa stal iba druhým Európanom, a prvým Slovákom, ktorý v pozícii kapitána doviedol tím k víťazstvu v Stanleyho pohári.

V roku 1996 ho z 56. miesta draftoval klub New York Islanders, z ktorého pred sezónou 2001/2002 zamieril do Ottawy Senators. Za "senátorov" odohral štyri ročníky, po ktorých sa stal v roku 2006 hráčom Boston Bruins.

Práve angažmán v tíme "medveďov" mu priniesol najväčšie úspechy v NHL. V roku 2009 získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL, pričom počas kariéry sa celkovo šesťkrát dostal medzi trojicu finalistov na toto ocenenie.

Bruins viedol v pozícii kapitána celkovo 14 sezón až do odchodu z klubu v roku 2020. Sezónu 2020/2021 odohral vo farbách Washingtonu Capitals a pomyselný kruh uzavrel návratom do New Yorku Islanders v ročníku 2021/2022.

V základnej časti odohral v drese "ostrovanov" 72 zápasov, v ktorých strelil dva góly, pridal 12 asistencií, pripísal si aj 85 trestných minút a osem plusových bodov. V priemere odohral 18:44 minút na zápas.

Pre Islanders, ktorí nepostúpili do play off, sa sezóna 2021/2022 skončila posledným zápasom základnej časti. Chára sa bezprostredne po ňom definitívne nevyjadril o konci kariéry, no domáci fanúšikovia "ostrovanov," ale aj spoluhráči, súperi i rozhodcovia sa s ním lúčili mohutným aplauzom.

Rekordér NHL

Najstaršiemu hráčovi v piatich hlavných profesionálnych zámorských ligách (NHL, NFL, NBA, MLB, MLS) vypršal v lete ročný kontrakt a 13. júla sa stal neobmedzeným voľným hráčom.

Slovenský bek je rekordér NHL v počte odohratých zápasov medzi obrancami - v základnej časti ich absolvoval celkovo 1680. Zo všetkých korčuliarov odohralo viac stretnutí len šesť hráčov, európsky rekord drží český útočník Jaromír Jágr s 1733 zápasmi. V základnej časti si do štatistík pripísal 209 gólov, 471 asistencií (680 bodov), 2085 trestných minút a 301 plusových bodov.

V 200 zápasoch play off mal bilanciu 18 gólov, 52 asistencií (70 bodov), 218 trestných minút a 50 "plusiek." Trikrát sa dostal do prvého a štyrikrát do druhého All star tímu NHL. Okrem Norrisovej trofeje získal spomedzi individuálnych ocenení aj Cenu Marka Messiera pre najlepšieho lídra.

Slovensko reprezentoval na troch ZOH v rokoch 2006, 2010, 2014, siedmich MS a dvakrát štartoval aj na Svetovom pohári. V zbierke reprezentačných úspechov má strieborné medaily z MS 2000 a 2012. Na Svetovom pohári skončil druhý s Tímom Európy.

Najvyšší hráč v histórii

Chára bol s telesnou výškou 206 cm najvyšší v histórii NHL a na dĺžku svojej hokejky i čepele musel mať výnimku. K charakteristickým znakom jeho hry patrili prehľad, dôraz, ale aj mimoriadne tvrdá strela. Jeho výkon 175,1 km/hod, ktorý dosiahol v Zápase hviezd NHL v roku 2012, je dodnes v profilige neprekonaný.

V závere kariéry bol najstarší hráč NHL a celkovo je štvrtý najstarší hráč, ktorý kedy nastúpil v súťaži. Vo vyššom veku v nej hrali iba Gordie Howe, Chris Chelios a Jaromír Jágr.

Zdeno Chára Galéria fotiek (21) Zdroj: Profimedia

Trenčiansky rodák odohral profesionálnu kariéru takmer výlučne v NHL. Od draftu v roku 1996 sa trikrát objavil na európskych klziskách. V úvode sezóny 2001/2002 odohral osem zápasov za Duklu Trenčín v slovenskej extralige a celú sezónu 2004/2005, keď sa NHL pre výluku nehrala, strávil vo švédskom Färjestade.

Aj polročnú výluku v NHL v sezóne 2012/2013 využil na pôsobenie v Európe, keď odohral 25 zápasov za Lev Praha v KHL.

Viac o téme: Washington Capitals Zdeno Chára New York Islanders Boston Bruins Ottawa Senators