Návrat Rusov a Bielorusov do súťažného kolotoča? Federácia pre nich chystá ústupky

Generálny sekretár medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Michel VionGenerálny sekretár medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Michel Vion Zdroj: Profimedia

KRANJSKA GORA - Ruskí športovci by sa mohli začiatkom roka 2023 predstaviť na svetových šampionátoch v lyžovaní.

Generálny sekretár medzinárodnej federácie Michel Vion to dnes povedal na stretnutí s novinármi na tradičnom predsezónnom podujatí Forum Nordicum, ktoré sa tento týždeň koná v Kranjskej Gore.

Ruskí a bieloruskí športovci sa aktuálne nesmú kvôli invázii vojsk na Ukrajinu medzinárodných akcií zúčastňovať. Prezident Medzinárodného výboru Thomas Bach už ale začal so svetovými športovými federáciami rokovať o ich možnom návrate pod neutrálnou vlajkou. A FIS sa plánuje prípadným odporúčaním MOV riadiť.

Šport by mal byť nezávislý od politiky

"MOV začal s medzinárodnými zväzmi pracovať na tom, aby im (ruským a bieloruským športovcom) otvoril dvere. Šport by mal byť nezávislý od politiky," uviedol Vion. O návrate športovcov zo suspendovaných krajín sa podľa neho môže rozhodnúť v priebehu sezóny.

"Možno k tomu dôjde v decembri. Potom by sa mohli obe krajiny - samozrejme bez vlajky a hymny - teoreticky zúčastniť svetových šampionátov," povedal Vion.

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní sa uskutočnia 7. až 9. februára vo francúzskych strediskách Courchevel a Méribel, klasici budú mať šampionát 21. až 5. marca v Planici.

Viac o téme: Bielorusko Rusko FIS
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy