Toto sa ešte nikdy v histórii nestalo: Svetový pohár neodštartuje na snehu, ale na...

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Darko Bandič

KRANJSKA GORA - Nový ročník Svetového pohára v skokoch na lyžiach sa začne prvýkrát v histórii s doskokom na umelej hmote, nie na snehu, ako je bežné.

Cez víkend 4. až 6. novembra sa bude pretekať v poľskom stredisku Wisla neďaleko od českých hraníc. Na lyžiarskom sympóziu Forum Nordicum v slovinskej Kranjskej Gore o tom informoval Sandro Pertile, riaditeľ pretekov mužov v skoku na lyžiach Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

"Kvôli skorému začiatku sezóny a nízkej nadmorskej výške skokanského areálu sa preteky prvýkrát uskutočnia s nájazdom v ľadovej stope a doskokom na umelú hmotu," vysvetlil Pertile.

Viaceré zmeny v ženskom kalendári

Jeho kolegyňa, riaditeľka ženského skoku na lyžiach Čika Jošidaová, doplnila, že premiéru vo Wisle prežijú aj skokanky, pretože budú prvýkrát začínať Svetový pohár v Poľsku.

Novinkou je zavedenie Silvester Tour v skokoch na lyžiach žien. Nový seriál štyroch pretekov, ktorý sa má stať obdobou tradičného mužského Turné štyroch mostíkov, sa začne 27. decembra a skončí sa 1. januára. O tom, či sa uskutoční iba v rakúskom Villachu, či jeho časť bude na programe v slovinskom Ljubne, sa ešte rokuje.

Nemecký skokan na lyžiach Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Terje Bendiksby/NTB

Kolotoč Svetového pohára v skokoch na lyžiach navyše zavíta po 18-ročnej prestávke opäť do USA. Súčasťou kalendára budú v novej sezóne aj februárové podujatia v Lake Placid. Doposiaľ poslednou americkou zastávkou v skokanskom kolotoči SP bol v roku 2004 Park City. 

Úprava pravidiel v behu na lyžiach

S výraznými zmenami začne tiež nová sezóna Svetového pohára v behu na lyžiach. Body bude získavať prvých 50 pretekárok a pretekárov namiesto doterajších tridsiatich. Znížia sa rozdiely v bodovaní na prvých miestach. Víťazi získajú tradičných sto bodov, ďalší v poradí potom 95 namiesto doterajších 80. Tretí si nanovo pripíše 90 bodov, do minulej sezóny len 60.

"Tým chceme dosiahnuť, aby bol celý ročník Svetového pohára napínavejší," konštatoval Pierre Mignerey, riaditeľ pretekov v behu na lyžiach.

Nórsky bežec na lyžiach Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Už skôr FIS schválila úpravu vzdialeností jednotlivých pretekov a budú jednotné pre ženy aj mužov. Pretekať sa bude v šprintoch a potom na tratiach 10, 20 a 50 kilometrov. Historicky prvé preteky žien na 50 kilometrov vo Svetovom pohári by sa mali uskutočniť 12. marca 2023 v Osle.

Vrcholom sezóny 2022/23 v klasickom lyžovaní budú majstrovstvá sveta v Planici. Uskutočnia sa od 22. februára do 5. marca a slovinskí usporiadatelia včera symbolicky o 20.23 h začali predpredaj vstupeniek.

Viac o téme: Skoky na lyžiach Svetový pohár
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy