Sestry Fialkové a spol. čaká výnimočná sezóna: Nový systém a výrazné zmeny

Paulína a Ivona FialkovéPaulína a Ivona Fialkové Zdroj: SITA/AP/NTB/Terje Bendiksby

KRANJSKA GORA - Medzinárodná biatlonová únia zavedie od nadchádzajúcej sezóny 2022/23 iný systém bodovania v seriáli Svetového pohára. Víťazi individuálnych a stíhacích pretekov, šprintov aj pretekov s hromadným štartom získajú 90 bodov namiesto 60.

IBU zároveň zrušila doterajšiu prax škrtania dvoch najhorších umiestnení v ročníku. Na sympóziu Forum Nordicum v Kranjskej Gore o tom informoval riaditeľ pretekov IBU Borut Nunar.

Zväčší sa tiež rozdiel v pridelených bodoch medzi prvými piatimi miestami. Doteraz predstavoval šesť bodov medzi víťazom, druhým aj tretím v poradí (60 – 54 – 48), teraz to bude po 15 bodoch. Rozdiel medzi tretím a štvrtým bude desať bodov namiesto piatich.

Ide teda o opačný trend, než ktorý v stredu v Slovinsku predstavili zástupcovia Medzinárodnej lyžiarskej federácie pre SP v behu na lyžiach, kde sa rozdiely v bodovaní na prvých miestach znížia.

Na snímke slovenská biatlonistka Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Michal Svítok

"Robíme to preto, aby si pretekári mohli v sezóne vybrať čas na prípravu alebo urobiť zdravotnú prestávku, a napriek tomu neprišli o možnosť bojovať o celkové víťazstvo vo Svetovom pohári," vysvetlil Nunar.

Bez škrtania

Biatlonová únia zároveň zrušila škrtanie dvoch najhorších umiestnení vo Svetovom pohári. Nunar pripomenul, akú anomáliu to v minulosti vyvolalo. "Martin Fourcade odštartoval do posledných pretekov sezóny v žltom drese vedúceho pretekára, tieto preteky vyhral, ​​ale celkovo nakoniec skončil druhý. To už sme nechceli dopustiť a už sa to nestane," povedal Nunar.

IBU tiež na nedávnom kongrese v Salzburgu potvrdila, že nebude od budúcej sezóny prideľovať body do Svetového pohára na pretekoch majstrovstiev sveta. Najbližší šampionát sa uskutoční vo februári v nemeckom Oberhofe.

Viac o téme: Biatlon Paulína Fialková Svetový pohár Ivona Fialková IBU
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy