Velez-Zuzulová nie je jediná posila: Martina Dubovská ohlásila veľké zmeny

Česká slalomárka Martina DubovskáČeská slalomárka Martina Dubovská Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

PRAHA - Najlepšia česká slalomárka Martina Dubovská sa na novú sezónu chystá s novým trénerom. Andreja Prevuzňáka, s ktorým strávila posledné tri sezóny a vypracovala sa medzi popredné svetové slalomárky, vystriedal Chorvát Mislav Samaržija.

Po deviatich rokoch česká lyžiarka žijúca v Liptovskom Mikuláši zmenila aj značku lyží. Rovnako ako Ester Ledecká prišla do stajne firmy Kästle.

Rozchod s trénerom bol pre Dubovskú pomerne nečakaný. Podpísala sa na ňom druhá polovica sezóny, v ktorej zaznamenala niekoľko výpadkov a výsledky neboli také ako v jej úvode.

Už mal toho dosť

"Situácia bola vypätá. Myslela som si, že budeme pokračovať ešte rok, privedieme servisáka a trénerovi ubudne práca. Ale myslím si, že za tie tri roky pre mňa urobil, čo mohol. Už mal toho cestovania a všetkého dosť. Chce sa venovať ako lyžiarsky tréner synovi, ktorý má štrnásť alebo pätnásť rokov,“ povedala Dubovská na dnešnej tlačovej konferencii.

S bývalým koučom sa rozišla v dobrom a zostávajú v kontakte.

Nájsť nového trénera ale bolo náročnejšie, než očakávala. "Trénerov je nedostatok," povzdychla si. Nakoniec zakotvila u Chorváta, ktorého pozná od malička. "Robil päť rokov servisáka Ivicovi Kosteličovi. Potom päť rokov trénoval v Rusku. Aj s mojím otcom sa pozná. Dal mi naňho kontakt iný chorvátsky tréner s tým, že by sa ku mne hodil," priblížila tridsaťročná slalomárka.

Martina Dubovská počas slalomu Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Marco Tacca

S krkolomným koučovým menom si tím poradil po svojom. "Všetci mu hovoríme Smrki. To je ľahšie," povedala s úsmevom trinásta slalomárka z OH v Tokiu.

Taktiež bude mať vlastného servismana, Poliaka Dominika Bialobrzyckého. "Má na starosti lyže, jazdí do továrne. Je to určite posun, že mám k dispozícii človeka navyše," pochvaľovala si. Striedavo by s ňou mali po pretekoch jazdiť fyzioterapeutky Vendula Nováková a Judita Smrčková.

V tíme bude aj Velez-Zuzulová

Členkou trénerského tímu sa stala aj niekdajšia úspešná slovenská slalomárka Veronika Velez-Zuzulová. "Je to väčší tím, tak to nie je ľahké zorganizovať," povedala Dubovská, ktorá si ponechala časť organizačných povinností. "Už to mám naučené. Preteky sa stále opakujú, takže viem, čo a ako. Tým, že ma to baví, tak toho trénera nasmerovávam," líčila.

S novým trénerom zatiaľ absolvovali tri lyžiarske sústredenia. "Tie zmeny nie sú jednoduché. Myslela som si, že sa rýchlo adaptujem, ale trvá to. S Andrejom sme boli tri roky, mali sme zabehnutý režim. To, čo fungovalo, sa snažíme udržať. Techniku ​​už úplne prekopať nemôžem," povedala Dubovská.

Teraz sa chystá na sústredenie do Švajčiarska, kde sa stretne aj s Velez-Zuzulovou a doladí detaily spolupráce. V minulom ročníku SP bolo jej maximom šieste miesto v Levi a celkovo skončila v slalome sedemnásta. Pred budúcou sezónou na seba nechce vyvíjať tlak.

"Samozrejme cieľ je dostať sa čo najvyššie. Ak budem zdravá a všetko bude fungovať, ako má, tak verím, že to budú pekné výsledky," dodala.

Teší sa na obľúbené fínske Levi, januárové preteky Svetového pohára v Špindlerovom Mlýne aj majstrovstvá sveta vo Francúzsku.

Viac o téme: Veronika Velez-Zuzulová Martin Dubovská Mislav Samaržija Andrej Prevuzňák
  • Autor: © Zoznam
  • Facebook/Martina Dubovská
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy