VIDEO Francúzsko sa odlepilo z dna, Chorváti sa v priamom súboji dostali na čelo tabuľky

Kylian MbappéKylian Mbappé Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Futbalisti Chorvátska zvíťazili vo štvrtkovom zápase 1. skupiny A-divízie nad Dánskom 2:1 a dostali sa na čelo tabuľky o bod pred svojho súpera.

Z posledného miesta sa odlepilo Francúzsko, ktoré zdolalo Rakúšanov 2:0. V 4. skupine sú blízko postupu Holanďania, ktorí vyhrali v Poľsku 2:0 a v záverečnom stretnutí s Belgickom im stačí aj remíza.

V Záhrebe úvodná polhodina veľa šancí nepriniesla, no v závere polčasu sa dostali do dvoch dobrých šancí hostia a strely Joakima Maehleho a Cristiana Eriksena musel zlikvidovať Dominik Livakovič. To, čo sa nepodarilo Dánom pred prestávkou, vyšlo Chorvátom tesne po nej. Po rohu sa dostala lopta na hranicu šestnástky k Bornovi Sosovi a ten ju technickou strelou poslal presne k ľavej žrdi.

Chorváti mohli pridať aj ďalšie góly, no Ivan Perišič mieril tesne vedľa a strelu Luku Modriča chytil Kasper Schmeichel.

Na snímke vpravo hráč Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR/AP/Darko Bandic

Šok pre domácich prišiel v 77. minúte, keď sa za šestnástkou dostal k lopte Eriksen a z diaľky trafil presne do šibenice. Už o dve minúty však rozhodol o triumfe Chorvátska krížnou strelou spoza obrancov Lovro Majer - 2:1.

V druhom zápase dominovali Francúzi, ktorí Rakúšanom nedovolili ani jednu strelu na bránku a pripísali si vôbec prvé víťazstvo v skupine. O ich góly sa postarali v druhom polčase po sóle Kylian Mbappé a presnej hlavičke Olivier Giroud. Rakúsko zostúpilo do B-divízie.

Holandsko aj Belgicko s výhrami

V 4. skupine si Holanďania poradili na Národnom štadióne vo Varšave s Poľskom 2:0. Hostia otvorili skóre po štrnástich minútach, keď sa na pravej strane uvoľnil Steven Berghuis, poslal prízemnú prihrávku do malého vápna a Cody Gakpo už len usmernil strelu do odkrytej bránky.

Poľsko si vypracovalo jednu z mála šancí v 53. minúte, ale Piotr Zielinski zblízka minul. O sedem minút prišiel trest a po ďalšej peknej akcii Holandska, tentokrát z ľavej strany, rozhodol o triumfe Steven Bergwijn.

Na snímke vpravo hráč Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert

Holanďania majú na konte trinásť bodov, o tri viac ako ich posledný skupinový súper Belgicko. To viedlo doma nad Walesom už po desiatich minútach, keď Michy Batshuayi našiel na hranici veľkého vápna Kevina de Bruynea a ten z prvej rozvlnil sieť.

V 37. minúte si úlohy vymenili a bolo 2:0. Belgičania mali v prvom dejstve aj ďalšie šance, no nedokázali ich využiť a v druhom sa museli báť o výsledok. Už päť minút po zmene strán totiž znížil hlavou Kieffer Moore a Wales si potom vypracoval aj ďalšie pološance. Skórovať sa mu však už nepodarilo a v záverečnom zápase si zahrá s Poľskom o udržanie v skupine.