Majstri sveta sa na piaty pokus dočkali víťazstva, Deschampsovi spadol kameň zo srdca

Kylian MbappéKylian Mbappé Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Futbalisti Francúzska sa na piaty pokus dočkali víťazstva v prebiehajúcom ročníku Ligy národov.

Úradujúci šampióni na parížskom Stade de France zdolali Rakúsko 2:0 a dostali sa o bod pred svojho súpera na predposlednú priečku 1. skupiny A-divízie. Na čelo tabuľky sa vyšvihli Chorváti pod domácom triumfe nad Dánskom 2:1.

O víťazovi skupiny i zostupujúcom rozhodne až záverečné kolo. V nedeľu Dáni privítajú v Kodani Francúzov, ale ani v prípade víťazstva by do Final Four nepostúpili, ak by paralelne za tri body uspeli Chorváti. Tí nastúpia vo Viedni proti Rakúšanom, ktorým naopak ide o udržanie pozície v hlavnej kategórii LN.

Francúzskemu koučovi Didierovi Deschampsovi spadol kameň zo srdca, AFP ho cituje: "Pre víťazstvo sme urobili všetko, čo bolo potrebné. Vypracovali sme si množstvo šancí a zápas sme úplne kontrolovali. V našej hre som videl veľa pozitívneho."

Na gól čakali takmer hodinu hry

Francúzi mali od začiatku hernú i streleckú prevahu, no na gól čakali takmer hodinu hry. Obranu súpera "odklial" až v 56. minúte Kylian Mbappé, ktorý sólo cez obranu súpera zakončil úspešne prudkou strelou.

O desať minút neskôr pridal druhý gól Olivier Giroud a na konte má už 49 zásahov v národnom tíme, iba o dva menej ako francúzsky rekordér Thierry Henry. Zároveň sa stal krátko pred 36. narodeninami najstarším strelcom v histórii francúzskej reprezentácie.

Kylian Mbappé Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

Francúzov trápili problémy s absenciou viacerých opôr, domácim okrem stabilných krajných obrancov chýbali napríklad brankár a kapitán Hugo Lloris, duo zo stredu poľa N'Golo Kante a Paul Pogba i kanonier Karim Benzema. Rakúšanom však nedovolili ani raz vystreliť do priestoru bránky a vďaka trom bodom sa odlepili z dna tabuľky.

Zostupu sa budú chcieť vyhnúť vo svojom záverečnom vystúpení v skupine na pôde Dánska, no s určitosťou už neobhája prvenstvo v LN z ročníka 2020/2021. V drese Rakúska nastúpil na svoj 103. medzištátny duel útočník Marko Arnautovič a vyrovnal tak rekordný zápis Andreasa Herzoga.

Rakúsko o záchranu s vedúcim Chorvátskom

Pred záverečným kolom sú najbližšie k prvenstvu v skupine Chorváti, ktorí v Záhrebe vydreli výhru nad Dánskom a na čele tabuľky majú pred ním náskok jedného bodu. Domáci sa dostali do vedenia krátko po prestávke - po vtipne zahranom rohu a centri Luku Modriča doputovala  lopta na hranicu šestnástky k Bornovi Sosovi a ten ju umnou technickou strelou poslal presne k ľavej žrdi.

Chorváti mohli pridať aj ďalšie góly, no Ivan Perišič mieril tesne vedľa a strelu Modriča chytil Kasper Schmeichel. Šok pre domácich prišiel v 77. minúte, keď sa za šestnástkou dostal k lopte Christian Eriksen a z diaľky trafil parádne do šibenice.

Už o dve minúty však o triumfe domácich rozhodol minútu po príchode na ihrisko striedajúci Lovro Majer krížnou strelou spoza obrancov. Chorváti si postup na finálový turnaj súťaže môžu zabezpečiť v nedeľu v Rakúsku.

"Bolo by skvelé, keby sme sa dostali do Final Four. Bol to pre nás náročný zápas proti veľmi silnému súperovi. Ukázali sme však, že právom bojujeme o prvenstvo v skupine. Som šťastný, že som dosiahol svoj prvý gól v chorvátskom drese a k tomu ešte tu na štadióne Maksimir, kde som vyrastal," povedal pre chorvátske médiá Sosa, odchovanec Dinama Záhreb, momentálne pôsobiaci v bundesligovom Stuttgarte.

Viac o téme: Francúzsko Rakúsko Dánsko Chorvátsko Didier Deschamps Liga národov Kylian Mbappé