VIDEO Svrček na MS v cyklistike mimo TOP 10, český talent oslavuje historickú medailu

Jevgenij Fedorov prichádza do cieľa ako prvýJevgenij Fedorov prichádza do cieľa ako prvý Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

WOLLONGONG - Slovenský cyklista Martin Svrček obsadil 16. miesto na MS v cyklistike v cestných pretekoch jazdcov do 23 rokov.

Do cieľa v austrálskom Wollongongu prišiel v početnej skupine, ktorá mala stratu troch sekúnd na víťazného Kazacha Jevgenija Fjodorova.

"Po tom ako vyzerala táto sezóna som s dneškom spokojný. Pre zranenie to boli moje jediné preteky v pelotóne jazdcov do 23 rokov v sezóne. Vidím, že na takomto fóre MS sa ide už podobnejšie ako u mužov. Juniori sú ešte nevyspytateľní.

Vytvoril sa únik a kontrolovali ho silnejšie tímy tak, ako to vo veľkej cyklistike býva. V závere som trochu urobil chybu, že som bol vpredu veľmi skoro. Chcel som špurtovať, ale postupne ma väčšina pretekárov predbehla. Bolo vidieť, že mi ešte chýbajú skúsenosti v takýchto záveroch," priznal Svrček v rozhovore pre cycling-info.sk.

Striebro oslavuje český talent Mathias Vacek. Postaral sa tak o vôbec prvú medailu pre Česko v tejto vekovej kategórii v histórii svetových šampionátov. Bronz v Austrálii vybojoval víťaz pondelňajšej časovky Nór Sören Waerenskjold.

Dvadsaťročný Vacek rozšíril zbierku úspechov na veľkých podujatiach. V roku 2020 sa stal majstrom Európy v časovke medzi juniormi, tento rok prišiel druhý takisto na európskom šampionáte v cestných pretekoch do 23 rokov.

Svrček bol jediný zo Slovákov v cieli. Samuel Tuka, Pavol Rovder a Lukáš Kubiš nedokončili.

Daždivé preteky

Štvorhodinové preteky s dĺžkou 169,8 kilometra sa išli za daždivého počasia a sprevádzalo ich množstvo pádov.

S blížiacim sa záverom však prevzal iniciatívu Čech Vacek. V stúpaní osem kilometrov pred cieľom dokázal jeho tempo zachytiť iba Fjodorov a silná dvojica doviedla únik do úspešného konca. Hoci sa zdalo, že Vacek pôjde do špurtu o zlato z výhodnejšej druhej pozície, Fjodorov nástup nezachytil a musel sa uspokojiť so striebrom.

"Dúfal som, že by som mohol vyhrať, ale tá konkurencia je obrovská. Snažil som sa vydať zo seba to najlepšie. Na konci som si veril, že to môžem dotiahnuť, bolo to už len o tom, komu zostáva viac síl," uviedol v rozhovore po pretekoch dvadsaťjedenročný Fjodorov.

Preteky juniorov vyhral Nemec Emil Herzog. Najlepší zo slovenských jazdcov bol Samuel Novák na 40. mieste s mankom 11:50 min. Tomáš Sivok a Martin Jurík do cieľa neprišli.

MS v austrálskom Wollongongu - cestné preteky:
muži do 23 rokov (169,8 km):
1. Jevgenij Fjodorov (Kaz.) 3:57:08 hod, 2. Mathias Vacek (ČR) +1 s, 3. Sören Wärenskjold (Nór.), 4. Madis Mihkels (Est.), 5. Olav Kooij (Hol.), 6. Pavel Bittner (ČR),... 16. Martin SVRČEK všetci +3,... Samuel TUKA, Pavol ROVDER a Lukáš KUBIŠ (všetci SR) nedokončili

juniori (135,6 km):
1. Emil Herzog (Nem.) 3:11:07 hod., 2. Antonio Morgado (Portug.) čas ako víťaz, 3. Vlad van Mechelen (Belg.), 4. Paul Magnier (Fr.), 5. Artem Shmidt (USA), 6. Menno Huising (Hol.) všetci +55 s,... 40. Samuel NOVÁK +11:50, Tomáš SIVOK a Martin JURÍK (všetci SR) nedokončili

Viac o téme: MS v cyklistike Martin Svrček Mathias Vacek
  • Zdroj: TASR, ČTK