Podvody a manipulácie: Siedmim krajinám hrozí čierna listina! Medzi nimi aj štáty z Európy

ilustračný obrázokilustračný obrázok Zdroj: internet

MONAKO - Svetová atletika zaradila sedem národných federácií na zoznam krajín, ktoré sú podozrivé z manipulácie s výsledkami v období pred olympijskými hrami v Tokiu.

Výsledky z nižších kategórií mítingov v týchto štátoch nebude WA uznávať pre kvalifikáciu na majstrovstvá sveta v Budapešti 2023 a olympijské hry v Paríži 2024.

Na "manipulačnom zozname" sú Albánsko, Arménsko, Gruzínsko, Kirgizsko, Moldavsko, Turecko a Uzbekistan. Svetová atletika uviedla, že pri vyšetrovaní kvalifikačných výsledkov pre OH v Tokiu na podujatiach v týchto krajinách objavila 17 podozrivých výsledkov. "Bezúhonnosť nášho športu je našou najvyššou prioritou. Bez nej by šport nebol," uviedol prezident WA Sebastian Coe.

Svetová atletika uviedla, že federácie označené ako rizikové spolupracujú a že nie sú podozriví žiadni konkrétni funkcionári. Čím viac športovcov krajiny na OH vyšle, tým väčší môže získať podiel z vysielacích a sponzorských príjmov Medzinárodného olympijského výboru.

WA zároveň oznámila, že po vyšetrovaní rozhodla o úprave výsledkov 11 súťaží z mládežníckych šampionátov v rokoch 2001-2013 kvôli sfalšovanému veku pretekárov, z ktorých traja sa týkali medailistov. V deviatich prípadoch boli účastníci starší, z toho piati zo Saudskej Arábie, v dvoch prípadoch mladší.

Viac o téme: Arménsko Albánsko Gruzínsko Moldavsko Kirgizsko Turecko a Uzbekistan
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/Eric Thompson
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy