Talianov stále mrzí neúčasť na MS v Katare: Musíme začať odznova a zabojovať pre našu krajinu

Talianski reprezentanti sa radujú z víťazstva proti MaďarskuTalianski reprezentanti sa radujú z víťazstva proti Maďarsku Zdroj: SITA/Tamas Kovacs/MTI via AP

BUDAPEŠŤ - Futbalisti Talianska sa druhýkrát za sebou prebojovali do Final Four v Lige národov. Miestenku si zabezpečili víťazstvom 2:0 v priamom súboji o prvenstvo v 3. skupine A-divízie na ihrisku Maďarska.

Taliani si tak aspoň čiastočne napravili chuť po zbabranej kvalifikácii o tohtoročné MS v Katare. "Squadra azzurra" prehrala v semifinálovom zápase baráže o účasť na svetovom šampionáte so Severným Macedónskom 0:1 a po druhý raz za sebou bude absentovať medzi elitou.

Neúčasť na MS nás stále trápi

"Potrebovali sme zvládnuť tieto zápasy, aby sme opäť získali sebavedomie. Neúčasť na MS nás stále trápi, no musíme začať odznova a zabojovať pre celé Taliansko," povedal brankár hostí Gianluigi Donnarumma.

Na snímke v červenom Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Zsolt Szigetvary/MTI via AP

Favorizovaní hostia potrebovali v zaplnenej Puskásovej aréne v Budapešti vyhrať a do vedenia išli v 27. minúte, keď potrestali chybu domácich. Attila Szalai prihral Ádámovi Nagymu, jeho malá domov bola krátka a vystihol ju Wilfried Gnonto, ktorého ešte Gulácsi zastavil, ale voľnú loptu získal Giacomo Raspadori. Ten kľučkou obišiel brankára a skóroval do prázdnej bránky.

Maďari však bojovali - v 50. minúte Loic Négo prihral Dominikovi Szoboszlaiovi, ten po prvej zrazenej strele vypálil spoza šestnástky k žrdi, kde zasiahol Donnarumma a hosťujúci brankár si na zemi poradil aj s dorážkou Szalaia. Platilo nedáš-dostaneš, keď Taliani o dve minúty poistili svoje vedenie.

Radosť futbalistov Talianska Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Spada/LaPresse

Nicolo Barella poslal loptu za obranu na Bryana Cristanteho, ktorý krížnou prihrávkou našiel Federica Dimarca a ten zvýšil na 2:0. Pre dvadsaťštyriročného hráča Intera Miláno to bol prvý presný zásah za národný tím a jubilejný 1500. gól Talianska v medzištátnych stretnutiach. Domáci mali príležitosti aj v ďalšom priebehu a v prípade remízy by do Final Four postúpili oni, no gólovo sa presadiť nedokázali ani raz.

Záverečných dvadsať minút sa mi príliš nepáčilo

"Hrali sme vynikajúco 70 minút, záverečných dvadsať sa mi z našej strany už príliš nepáčilo. Teší nás však, že sme sa druhýkrát dostali do Final Four v Lige národov," uviedol taliansky tréner Roberto Mancini pre AFP. Päťdesiatsedemročný kouč je na lavičke úradujúcich európskych šampiónov od mája 2018.

Taliansky futbalista Giacomo Raspadori Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Zsolt Szigetvary/MTI

Výkony Maďarska v skupine pripomenuli ich skvelú éru v 50-tych rokoch minulého storočia. Dosiahli prvé víťazstvo v súťažnom dueli nad Nemeckom od roku 1954 a prvý triumf na ihrisku Anglicka po 69 rokoch. Na výhru nad Talianskom však naďalej čakajú už od roku 1955. Prehra ukončila reprezentačnú kariéru maďarského kapitána Szalaia vo veku 34 rokov, z ihriska odišiel za ovácií divákov v 75. minúte.

Chceli sme sa postarať o zázrak

"Chceli sme sa postarať o zázrak, ale proti takému kvalitnému mužstvu musíte odohrať takmer dokonalý zápas a dúfať, že súper nejaké chyby urobí. Donnarumma chytal v obrovskej forme. Určite nie je náhoda, že ho považujú za jedného z najlepších brankárov na svete," povedal reprezentačný tréner Marco Rossi pre oficiálnu stránku Maďarského futbalového zväzu (MLSZ).

Giacomo Raspadori oslavuje gól Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Zsolt Szigetvary/MTI

Taliani obsadili v predchádzajúcej edícii LN 2020/2021 konečnú tretiu pozíciu. Na domácej pôde vtedy prehrali v semifinále so Španielskom a v súboji o 3. priečku potom zdolali Belgicko. Final Four prebiehajúceho ročníka je na programe od 14. do 18. júna budúceho roka, okrem Talianska sú už istými účastníkmi turnaja Chorvátsko a Holandsko.

O poslednú miestenku ešte v utorok bojovali Portugalsko a Španielsko.

Viac o téme: UEFA Taliansko Maďarsko Liga národov