Španieli sa opäť prebojovali do Final Four Ligy národov: Víťazstvo je najlepším liekom

Španielski futbalisti sa tešia po víťazstve nad PortugalskomŠpanielski futbalisti sa tešia po víťazstve nad Portugalskom Zdroj: TASR/AP/Luis Vieira

BRAGA - Futbalisti Španielska sa druhýkrát za sebou prebojovali do Final Four Ligy národov. V priamom súboji o prvenstvo v 2. skupine A-divízie zvíťazili v Portugalsku 1:0 gólom Álvara Moratu v 88. minúte. V predchádzajúcej edícii LN 2020/2021 postúpili až do finále, kde podľahli Francúzsku 1:2.

Tréner Luis Enrique urobil v porovnaní s domácim zápasom so Švajčiarskom (1:2) v základnej jedenástke až sedem zmien a Španieli v Brage vydolovali cenný triumf.

Víťazstvo je najlepším liekom na depresiu

"Futbal je úžasný šport, v ktorom je víťazstvo najlepším liekom na depresiu alebo smútok. Portugalsko patrí k najlepším tímom. V prvom polčase som možno až príliš bazíroval na tom, aby sme mali loptu a to sa nám aj podarilo. V druhom sme mali pocit, že gól príde. Opäť sme vo finálovej štvorke a je to veľká radosť," uviedol Enrique pre AFP.

V prvom polčase španielsky brankár Unai Simon predviedol dva dôležité zákroky. Najprv zasiahol pri strele Rubena Nevesa a neskôr pravou rukou vyrazil aj zakončenie Dioga Jotu. Nerozhodný stav nezmenili na konci úvodného dejstva ani hostia, strieľaný center Ferrana Torresa pohladil brvno. Rovnako ako proti Švajčiarsku, Španielsko opäť nedokázalo poslať v prvom polčase jedinú strelu na bránku. Po zmene strán mal šancu Cristiano Ronaldo, no Simon mu nedovolil skórovať.

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Luis Vieira

Hostia dominovali v držaní lopty, v závere pritlačili a dve minúty pred koncom riadneho hracieho času prišiel rozhodujúci moment zápasu. Dani Carvajal odcentroval na zadnú žrď, kde striedajúci Nico Williams hlavičkou sklepol na stred a Morata poľahky doklepol loptu do odkrytej bránky. V nadstavenom čase mohol vyrovnať Ronaldo, no opäť neuspel.

Sme smutní, pretože cieľom bolo prebojovať sa do finále

V portugalskom tábore zavládlo sklamanie. "Mali sme na rozdiel od Španielska veľa šancí. Sme smutní, pretože cieľom bolo prebojovať sa do Final Four. Cristiano mal tri alebo štyri šance. Väčšinou z nich skóruje, no teraz ich nepremenil. Taký je futbal," povedal domáci kormidelník Fernando Santos.

Bruno Fernandes Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

Španieli naopak zažívali pocity eufórie. "Museli sme to dnes zvládnuť a podarilo sa nám to. Budem si pamätať prístup tímu, ktorý bojoval až do konca. Vo svojom druhom zápase za národný tím bol podľa mňa kľúčovým hráčom Nico Williams. Po jeho asistencii sa mi podarilo skórovať a rozhodnúť duel," uviedol Morata. Dvadsaťdeväťročný útočník zaznamenal 27. gól v drese Španielska.

Viac o téme: UEFA Portugalsko Španielsko Liga národov